NAÍ DILLÍ 9. augusta (WebNoviny.sk) – Indická politická aktivistka Irom Šarmila, ktorá vo svojej krajine patrí medzi najpoprednejších bojovníkov za občianske práva, ukončila v utorok po 16 rokoch hladovku na protest proti zákonu udeľujúcemu mimoriadne právomoci bezpečnostným silám v jej domovskom štáte Manípur. Agentúra AP o tom informovala s tým, že tak urobila po rozhodnutí súdu v súvislosti s jej zámerom uchádzať sa o politickú funkciu.
„Nikdy nezabudnem na túto chvíľu,“ povedala v súčasnosti 44-ročná hladovkárka na tlačovej konferencii, kde ochutnala med a prijala tak prvýkrát sama výživu, ktorú jej dovtedy podávali nútene hadičkou cez nos. Potvrdila, že zamýšľa kandidovať v najbližších voľbách do štátnych orgánov v Manípure, naplánovaných na začiatok roka 2017, aby touto cestou dosiahla zrušenie sporného zákona.
„Som ozajstným stelesnením revolúcie,“ povedala aktivistka, ktorú od roku 2000 prerušovane väznili pre obvinenie, že sa odmietaním jedla pokúša o samovraždu. Protestná hladovka je pritom v Indii rešpektovaná tradícia od čias Mahátmu Gándhího, ktorý ju využíval opakovane ako formu nenásilného odporu voči britskej nadvláde.
Šarmila začala svoj protest niekoľko dní po tom, ako polovojenské sily v Manípure zabili desiatich civilistov. Uvedený zákon, ktorý okrem tohto štátu na východe Indie platí aj v iných oblastiach sužovaných separatistickými vzburami, umožňuje bezpečnostným zložkám zabíjať alebo zatýkať podozrivé osoby podľa vlastného uváženia bez toho, aby sa museli obávať prípadného postihu.