BRATISLAVA 30. mája (WEBNOVINY) – Akciové trhy v Európe v stredu klesli pod vplyvom nových obáv o budúcnosť stimulačných programov centrálnych bánk.
Mimoriadne opatrenia centrálnych bánk, vrátane ponuky novej likvidity a znižovania úrokových sadzieb, boli od začiatku roka motorom rastu globálnych akciových trhov.
Náznaky pokračujúceho zotavovania americkej ekonomiky však vedú k rastúcim špekuláciám, že Federálny rezervný systém (Fed) v USA by mohol čoskoro utlmiť rozsah stimulačných opatrení, vďaka ktorým sa investori zameriavali na výnosnejšia aktíva, vrátane akcií, uviedla agentúra Reuters.
Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 klesol o 1,8 % na 1 223,50 bodu po tom, čo sa tento mesiac dostal na takmer päťročné maximum. Od začiatku roka index posilnil o 8 %.
Akciové trhy v USA v stredu klesli. Nadol ich stiahli rastúce výnosy dlhopisov americkej vlády, čo znížilo dopyt po akciách s vysokými dividendami. Index priemyselných blue chips Dow Jones klesol o 0,69 % na 15 302,80 bodu, širší Standard & Poor’s o 0,70 % na 1 648,36 bodu, technologický Nasdaq si odpísal 0,61 % a uzatvoril na úrovni 3 467,52 bodu.
Výnosy z obligácií federálnej vlády rastú od minulého týždňa, kedy šéf Fed-u Ben Bernanke naznačil, že centrálna banka by mohla obmedziť nákupy dlhopisov skôr, než sa všeobecne čakalo. Tento týždeň sa dostali na vyše ročné maximum, čo poskytlo investorom alternatívu k akciám, informovala agentúra Reuters. Strácali najmä akcie v odvetviach, ktoré tradične prinášajú vysoké dividendy. Akcie telekomunikačných a energetických spoločností klesli zhodne 1,5 %.
Japonský akciový trh vo štvrtok klesol a index Nikkei uzatvoril na päťtýždňovom minime. Široký výpredaj na trhu vyvolal silnejší japonský jen, ktorý opäť zaznamenal zisky voči americkému doláru. Od prepadu zo štvrtka minulého týždňa index stratil takmer 15 %. Nikkei klesol o 5,2 % na 13 589,03 bodu, čo bolo najmenej od 22. apríla. Širší index Topix uzatvoril o 3,8 % nižšie na úrovni 1 134,42 bodu.