BRATISLAVA 22. januára (WEBNOVINY) – Slovenské predsedníctvo v Rade EÚ sa bude môcť pochváliť vlastným logom.
Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák vo štvrtok na tlačovej besede vyzval laickú aj odbornú verejnosť, aby ministerstvu predkladali jeho návrhy. Autor loga, pre ktoré sa nakoniec rezort zahraničia rozhodne, si prilepší o 4500 eur.
Logo by malo odrážať slovenskú identitu
„Ambíciou je, aby naše logo bolo naše, aby odrážalo našu identitu, náš pozitívny vzťah k EÚ, aby bolo ľahko zapamätateľné, príťažlivé,“ vyhlásil Lajčák.
Logo predsedníctva sa podľa jeho slov objaví na stovkách predmetov, bannerov či dokumentov. Návrhy treba predkladať do 16. marca, ministerstvo ich potom vyhodnotí a vyberie víťazné.
„Logo predstavíme dva mesiace pred začiatkom predsedníctva, teda niekedy v máji 2016,“ dodal Lajčák. Ďalšie detaily o súťaži budú dostupné na webe ministerstva zahraničných vecí.
Lajčák hovoril s opozíciou o témach nášho predsedníctva v EÚ
Eurokomisia pripravuje bezpečnostnú agendu proti terorizmu
Do obdobia predsedníctva chcú zapojiť mladých ľudí
Lajčák tiež v súvislosti s blížiacim sa predsedníctvom poznamenal, že pri jeho výkone počítajú s pomocou mladých ľudí. „Záleží nám na tom, aby naše predsedníctvo bolo mladé, pretože Slovensko je mladé. Pre mladých ľudí bude niekoľko príležitostí zapojiť sa,“ doplnil.
Približne 40 absolventov vysokých škôl či študentov vyšších ročníkov plánujú zapojiť do sekretariátu predsedníctva, kde budú mať na starosti logistiku, informačné technológie, komunikáciu či prezentáciu. Ďalších 30 mladých stážistov nájde svoje uplatnenie priamo v Bruseli a asi 60 až 70 študentov bude sprevádzať delegácie prichádzajúce na Slovensko.
„Chceme dať jasne najavo, že predsedníctvo nie je elitársky projekt politikov, ale niečo, čo sa týka každého z nás,“ ukončil Lajčák. Mladí, ktorí sa podľa Lajčáka počas predsedníctva uchytia, budú môcť na ministerstve pracovať aj v budúcnosti.
Slovensko preberie post po Holandsku
Rada EÚ funguje na princípe rotujúceho predsedníctva. V praxi to znamená, že každých šesť mesiacov predsedá Rade EÚ iný členský štát. Predsednícka krajina zodpovedá za riadne fungovanie Rady EÚ, organizovanie jej stretnutí, zabezpečenie komunikácie s členskými štátmi a jednotlivými inštitúciami Európskej únie.
Slovensko bude predsedníckou krajinou Rady EÚ od 1. júla 2016. Predsednícke trio budeme tvoriť s Holandskom a Maltou. Predsedníctvo totiž prevezmeme od Holandska a odovzdáme ho Malte.