Nafúknuť balón nie je žiadne umenie. No vytvoriť z neho rozprávkovú krajinu, elastické múzeum dinosaurov či reprodukciu najznámejších obrazov, potrebuje dávku zručnosti. Americkému umelcovi Larrymu Mossovi a dizajnérke Kelly Cheatle šikovné ruky nechýbajú, a tak svetu postupne odhaľujú tajomstvá „airigami“ – umenia skladania vzduchu. Airigami sa nachádza na hranici troch starovekých foriem umenia – sochárstva, origami a bábkarstva a v dnešnej dobe si získava obľubu najmä u pouličných umelcoch.
Presne tak pred 25 rokmi začínal aj balónový nadšenec Larry. Držiteľovi diplomu z aplikovanej matematiky a počítačovej vedy a bývalému učiteľovi na základnej škole však postupne úsmev okoloidúcich detí, pre ktoré tvoril drobné balónové zvieratká, nestačil. V hlave sa mu kopili nápady na vytvorenie megalomanského projektu, ktorý by vzbudil pozornosť na celom svete. V roku 2000 vytvoril v Belgicku za pomoci 42-členného tímu športovú scenériu s dvoma futbalistami pri bránke, na ktorú využil 40 750 balónov. Vyše 7 m vysoká a 24 m dlhá nafukovacia socha sa vzápätí zapísala do Guinnessovej knihy rekordov ako najväčšia neoblá socha z balónov.
Larry sa tak zapísal do povedomia ľudí na celom svete. Svoje portfólio diel čoskoro rozšíril o obrovskú lietajúcu chobotnicu, ktorú poháňalo 280 m3 hélia. Spolu s dizajnérkou Kelly Cheatle v roku 2004 dokončili strašidelný dom Balloon Manor, v ktorom všetko, čoho sa dotknete, je vyrobené z latexových balónov. Skoro ako z rozprávky o Karlíkovi v továrni na čokoládu, až na to, že hrýzť a lízať je tu prísne zakázané.
Po tisícoch detských návštevníkoch a vypočutí ich reakcií chýbal už len krôčik k tomu, aby sa duo umelcov pustilo i do písania rozprávkových knižiek. Príbehy o malých nafukovacích zvieratkách sú ilustrované, ako ináč, fotografiami balónových postavičiek. Najnovším projektom vzdušných umelcov je kniha pre milovníkov humoru a netradičného umenia Artist Eyes. V nej zreprodukovali diela významných svetových maliarov do balónovej podoby. Da Vinciho Monu Lisu či Boticelliho Venušu vynárajúcu sa zo spenenej morskej hladiny teraz vďaka airigami nájdete i v balónovej forme.
Foto: www.amusingplanet.com
Foto: www.amusingplanet.com
Foto: www.amusingplanet.com
Foto: www.airigami.com
Balónoví nadšenci momentálne zháňajú financie na vytvorenie Elastického parku – najväčšieho prehistorického múzea plného nafukovacích dinosarov a plazov. Cieľom projektu je nielen vytvorenie najväčšej balónovej výstavy, ale aj spojenie nadšencov airigami na jednom mieste. V prípade získania grantu by sa na tvorbe „nafukovacieho Jurského parku“ mali podieľať najväčší odborníci na poli airigami spolu s amatérmi, aby kúzlo tohto umenia nevymrelo rovnako, ako svet prehistorických jašterov.
www.airigami.com