WASHINGTON 22. júna (WEBNOVINY) – Biely dom si predvolal vrchného amerického generála v Afganistane do Washingtonu, kde by mal osobne vysvetliť svoje nedávne výroky na adresu prezidenta Baracka Obamu ako aj jeho spolupracovníkov. V utorok o tom informovali nemenovaní predstavitelia Obamovej administratívy. Generál Stanley McChrystal sa ešte predtým za svoje slová v rozhovore pre magazín Rolling Stone ospravedlnil a označil ich za „neuvážené„.
Barack Obama reagoval podráždene a údajne je „nahnevaný“ . Informoval o tom hovorca Bieleho domu. Robert Gibbs, podľa ktorého urobil generál Stanley McChrystal „obrovskú chybu vo svojom úsudku“. „Bol nahnevaný – spoznali by ste to, ak by ste ho uviedli,“ popísal Obamovu reakciu hovorca Gibbs.
Jadrom sporu sú McChrystalove výroky, ktoré odcitoval Rolling Stone. Hlavný veliteľ amerických jednotiek v Afganistane pre časopis kritizoval predovšetkým amerického veľvyslanca v Kábule Karla Eikenberryho. Generál sa podľa vlastných slov cítil Eikenberrym „podvedený“ počas debaty o zvýšení počtu amerických jednotiek v Afganistane. Ďalším terčom McChrystalovej kritiky mal byť aj viceprezident Joe Biden, rovnako tak aj špeciálny vyslanec Spojených štátov pre Afganistan a Pakistan Richard Holbrooke. „Pýtate sa na viceprezidenta Bidena? Kto je to?“ spýtal sa americký generál. „Ó, nie, ďalší e-mail od Holbrooka… Nechcem ho radšej ani otvoriť,“ komentoval McChrystal svoj vzťah k dlhoročnému prominentnému diplomatovi.
Podľa komentátora britskej spravodajskej stanice BBC Quentina Sommervilla svedčí kauza o tom, že medzi americkým vojenským a diplomatickým velením v regióne existujú nezmieriteľné rozpory. McChrystal sa za svoje výroky bude zodpovedať priamo vo Washingtone, kde sa v stredu zúčastní na pravidelnej mesačnej porade organizovanej Pentagonom. Pôvodne mal pritom s expertmi Bieleho domu diskutovať len prostredníctvom telemostu.
McChrystal sa stal šéfom amerických ozbrojených síl v máji 2009, keď na tomto poste na príkaz ministra obrany Roberta Gatesa nahradil generála Davida McKiernana. Dôvodom bola Gatesova snaha priniesť do Afganistanu „nové myslenie“.
SITA