BRATISLAVA 27. septembra (WEBNOVINY) – Advokátskym koncipientom by sa mala nielen predĺžiť doba povinnej praxe pred skúškou na toto povolanie z troch na päť rokov, ale výkon tejto praxe sa má dostať aj pod lepšiu kontrolu.
K aktuálnej novele zákona o advokácii z dielne rezortu spravodlivosti totiž chce skupina poslancov vedená Antonom Martvoňom a Ottom Brixim (obaja Smer-SD) predložiť viacero pozmeňovacích návrhov.
Podľa nich treba zaviesť povinné výkazy práce resp. výchovy koncipientov, ktoré budú povinne predkladať pred advokátskou skúškou.
„Aby aj reálne bola spätná väzba, ako advokáti vykonávajú svoju povinnú výchovu koncipientov a naspäť aby bolo vidieť, ako koncipienti svoju prax vykonávajú,“ vysvetlil minister spravodlivosti Tomáš Borec, ktorý túto iniciatívu privítal.
Plánované zmeny
Okrem toho chcú súčasný návrh zmeniť tak, aby sa predĺženie praxe na päť rokov nevzťahovalo na koncipientov, ktorí sa nimi stali už pred plánovanou účinnosťou novely ale až po nej. Takých je na Slovensku cez dvetisíc.
Ďalšou zmenou by malo byť skrátenie doby, po ktorej môže začať advokát naberať koncipientov z 5 rokov advokátskej praxe na tri roky. „Vyhovieme pripomienkam advokátov,“ dodal Martvoň. Podľa Boreca život ukáže, či táto trojročná doba bude dostatočná, aby nadobudol advokát dostatok skúseností a mohol školiť koncipientov.
Samotné predĺženie povinnej koncipientskej praxe na päť rokov podľa Boreca má priniesť skvalitnenie ich prípravy. „Ja očakávam, že štruktúra výchovy sa tým pádom aj zmení k lepšiemu,“ povedal minister. Podľa Martvoňa v časoch, keď vznikala Slovenská advokátska komora, tak bola povinná prax koncipientov päť rokov, ale bolo treba advokátov, tak sa dĺžka koncipientskej praxe skrátila na tri roky.
Počet advokátov narastá
„Ale teraz musíme uznať, že tých advokátov je už fakt veľa. A pokiaľ sa Slovenská advokátska komora nechce fakt uzavrieť ako je povedzme Notárska komora uzavretá, tak toto bolo jediné prijateľné riešenie,“ povedal Martvoň. Borec považuje za chymerické, že by došlo k obmedzeniu advokátskeho povolania. „Nikto neobmedzuje nijakým spôsobom, aby koncipienti naďalej prichádzali do stavu,“ povedal.
Poslanci chcú rozšíriť jednu novinku, ktorá sa podľa pôvodnej novely mala vzťahovať len na advokátov, aj na ďalšie povolania, konkrétne sudcov, prokurátor, notárov a exekútorov.
Po novom by ľudia v týchto povolaniach mali mať povinné právne vzdelanie nielen druhého, ale ja prvého vysokoškolského stupňa. Má sa tým zabrániť možnosti, aby si študent najprv urobil prvostupňové vysokoškolské vzdelanie v inom, ako právnom smere a potom pokračoval na druhom stupni v právnickom vzdelávaní.