NEW YORK 15. júna (WebNoviny.sk) – Mnohé zvieratá vrátane levov, tigrov a medveďov dokázateľne menia svoje zvyky a presúvajú svoje bežné denné aktivity na nočné hodiny z jediného dôvodu – Aby sa vyhli prítomnosti ľudí.
Vyplýva to zo štúdie, ktorú zverejnilo najnovšie číslo magazínu Science a za ktorou stojí tím vedcov z rôznych odborov pod vedením ekologičky Kaitlyn Gaynor z University of California v Berkeley.
Vedci pospájali údaje zo 76 rôznych štúdií, ktoré skúmali správanie sa 62 rôznych druhov živočíchov v mnohých oblastiach po celom svete. Tieto oblasti následne rozdelili do rôznych kategórií podľa miery, do akej je v nich prítomná aj ľudská aktivita vrátane priemyslu, ťažby, lovu či cestovného ruchu.
Najnovšie objavy zvyšujú pravdepodobnosť, že na Marse je alebo bol život
Vedcom vyšlo, že v oblastiach s častým výskytom ľudí je v priemere až o 20 percent rozšírenejšia nočná aktivita skúmaného živočíšneho druhu, a to aj v prípadoch, ak ide o druh, ktorý je bežne „hore“ iba cez deň a v noci by mal spať.
„My si môžeme myslieť, že keď sme napríklad len na výlete v lese, tak za sebou nezanechávame žiadnu stopu, ale nie je to tak. Samotná naša prítomnosť môže mať trvalé následky,“ doplnila k výsledkom výskumu vedúca vedeckého tímu Kaitlyn Gaynor.