Zrýchlené konanie o obstarávaní opozícia bojkotovala

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Parlament
Poslanci NR SR počas rokovania 14. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 12. február 2013. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 12. februára (WEBNOVINY) – Parlament hlasmi poslancov Smeru-SD odhlasoval posunutie zrýchlenej novely zákona o verejnom obstarávaní do druhého čítania. Za bolo všetkých 79 prítomných poslancov.

Poslanci zároveň odsúhlasili, že novelu verejného obstarávania ešte v utorok večer následne prerokujú ústavnoprávny výbor a ako gestorský, tak aj výbor pre hospodárske záležitosti. Parlament má pokračovať v diskusii o novele v druhom čítaní v stredu ráno.

Parlamentná opozícia sa predtým dohodla, že zrýchlené prerokovanie novely zákona o verejnom obstarávaní bude bojkotovať. Informoval o tom poslanec za SaS Ľubomír Galko počas svojho vystúpenia v diskusii k novele v prvom čítaní. Všetky opozičné kluby chcú takto protestovať proti nedemokratickému spôsobu pri schvaľovaní zmien vo verejnom obstarávaní.

Galko potom prerušil svoje vystúpenie a ďalší prihlásení zástupcovia opozície Lucia Žitňanská z SDKÚ-DS a Ján Hudacký z KDH už nevystúpili. Minister vnútra Robert Kaliňák v reakcii na postup opozície povedal, že miesto v parlamente sa opäť zmenilo na politikárčenie a nie na serióznu prácu. „Dnes opäť potvrdili, že nemajú o to záujem,“ dodal.

Parlament predtým schválil vládny návrh na skrátené legislatívne konanie.

Opozícia podľa Kaliňáka postupovala rovnako

Vlada
Foto: SITA/Diana Černáková

Minister vnútra Robert Kaliňák po ukončení rozpravy k návrhu na skrátené konanie povedal, že nepovažuje za opodstatnený a úprimný postoj opozície. Tá návrh na zrýchlené rokovanie o novele verejného obstarávania kritizovala. Prvá vláda Roberta Fica počas štyroch rokov podľa šéfa rezortu vnútra použila skrátené legislatívne konanie pri schvaľovaní zákonov približne dvadsaťšesťkrát. Ako povedal, vláda Ivety Radičovej za jeden a trištvrte roka využila zrýchlený postup rokovania dvadsaťpäťkrát.

Musíte sa zamyslieť sami nad sebou,“ vyčítal Kaliňák zástupcom opozície.

Veď vy ste postupovali rovnako. Absolútne postrádate svoju historickú pamäť,“ pripomenul Kaliňák. Bývalá vládna koalícia v parlamente a súčasná opozícia totiž podľa neho použila skrátené konanie napríklad práve pri schvaľovaní novely zákona o verejnom obstarávaní v roku 2011. „Treba si pozametať pred vlastným prahom,“ dodal minister vnútra.

Viacerí kritizovali, že vláda zverejnila obsah novely až po tom, čo ju schválila v pondelok na mimoriadnom zasadnutí. Poslanci tak mali necelý deň, aby sa s ňou bližšie oboznámili.

Novela rozšíri priestor na korupciu a klientelizmus,“ myslí si Erika Jurinová z Obyčajných ľudí a nezávislých osobností.

Postup vlády pre utajovanie obsahu novely bol podľa nej mimoriadne neférový. Predseda poslaneckého klubu SaS Juraj Miškov označil novelu za účelovú a podľa neho nie je vo verejnom záujme. Vyslovil podozrenie, že je za tým vplyv lobistických skupín. Aj jemu sa nepáčilo, že na preštudovanie novely mali poslanci menej ako 24 hodín.

Vláda podľa Figeľa klame

Jan figel
Foto: SITA/Diana Černáková

Jozef Mikuš z SDKÚ-DS považuje za neúctivé voči prezidentovi nechať mu na podpis novely päť dní. Zrýchlená novela po schválení v parlamente má totiž nadobudnúť účinnosť už 18. februára.

Predseda KDH Ján Figeľ tvrdil, že novela verejného obstarávania je náhradou za strategické zákazky pre strategických klientov, ktoré sa vytratili z návrhu veľkej novely zákona o verejnom obstarávaní.

Vláda nevie čerpať eurofondy tak, aby to bolo kompetentné, dynamické a v súlade s právom Európskej únie. A okrem toho klame,“ povedal Figeľ.

Nesúhlasil totiž s tým, že vláda Ivety Radičovej v roku 2011 nevyčerpala zo zdrojov EÚ ani euro. Líder kresťanských demokratov pripomenul, že v júni 2010 na konci vlády Roberta Fica bola miera čerpania eurofondov 8,4 % a v marci 2012 pred ukončením Radičovej vlády dosahovala 27,2 %. V roku 2011 podľa Figeľa využívanie peňazí EÚ vzrástlo o 1,14 mld. eur, resp. o 10 %.

Poslanec Gábor Gál z Mostu-Híd vyslovil počudovanie, čo sa stalo za posledný týždeň, keď vláda až teraz zistila, že čerpanie eurofondov je neuspokojivé. „Za ten týždeň sa muselo niečo iné zmeniť,“ povedal Gál.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erika JurinováGábor GálJán FigeľJán HudackýJozef MikušJuraj MiškovĽubomír GalkoLucia ŽitňanskáRobert Kaliňák