Zomrel severokórejský diktátor Kim Čong-il

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Reakcie na smrť diktátora Kim Čong ila
Televízia v Severnej Kórei celý deň oznamovala smutnú správu o smrti diktátora Kim Čong-ila. Foto: SITA/AP

PCHJONGJANG 19. decembra (WEBNOVINY) – Dlhoročný severokórejský komunistický vodca Kim Čong-il je mŕtvy, oznámila to v pondelok tamojšia televízna stanica, podľa ktorej zomrel počas návštevy neďaleko hlavného mesta Pchjongjang v sobotu o 8:30 miestneho času (00:30 SEČ) vo veku 69 rokov.

Ako uviedla hlásateľka, zomrel na „infarkt v dôsledku fyzickej a duševnej vyčerpanosti“ počas cesty vlakom.

Hlásateľka v slzách informovala o smrti „Drahého vodcu,“ ktorý zomrel „z prepracovanosti“ pre svoj ľud, ktorému sa obetoval. Ako uviedla severokórejská tlačová agentúra KCNA, Kim, ktorý „dlhodobo trpel na srdcové a cerebrovaskulárne ochorenia“, zomrel na infarkt a nepodarilo sa ho zachrániť napriek najväčšiemu úsiliu.

„Môj vodca, čo budeme robiť? To je priveľa, priveľa. Vodca, prosím, vráť sa. Nemôžeš nás opustiť. Budeme ťa vždy čakať, vodca,“ reagovala jedna z obyvateliek v Pchjongjangu, ktorá spolu s inými na ulici nekontrolovateľne plakala.

Telo zosnulého vodcu zostane týždeň v paláci Kumsusan v Pchjongjangu, kde leží aj telo jeho otca Kim Ir-sena. Pohreb by mal byť 28. decembra v Pchjongjangu. „Musíme zvýšiť vojenskú kapacitu krajiny v každom smere, aby sme spoľahlivo zabezpečili kórejský socialistický systém a výdobytky revolúcie,“ uviedol Štátny pohrebný výbor.

Kim Čong-il viedol krajinu od roku 1994. V Kórejskej ľudovo-demokratickej republike (KĽDR) vládne jediná komunistická dynastia sveta, ktorou zakladateľom bol Kimov otec Kim Ir-sen. Ten v roku 1948 založil komunistickú KĽDR, čo viedlo k vzniku Kórejskej vojny v rokoch 1950 až 1953.

Nasledujte Kim Čong-una, vyzývajú ľud

Kim mal už dlhšie podlomené zdravie, ešte v roku 2008 utrpel pravdepodobne mozgovú porážku, zrejme trpel cukrovkou a mal problémy so srdcom. Posledných niekoľko mesiacov ho nebolo vidieť na verejnosti. Novým vodcom Severnej Kórey by sa po smrti Kima Čong-ila mal stať len jeho približne 27-ročný syn Kim Čong-un.

Oficiálna štátna tlačová

Un
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

agentúra KCNA už vyzvala severokórejský ľud, aby ho „nasledovala“. „Všetci členovia strany, všetci muži a celá verejnosť by mali s dôverou nasledovať vodcovstvo súdruha Kima Čong-una a ochraňovať a ďalej posilňovať jednotu strany, armády a verejnosti,“ uviedla agentúra.

Informácií o potenciálnom lídrovi ázijskej jadrovej veľmoci je relatívne málo, keďže nie je známy ani jeho presný vek. Kim Čong-un už teraz disponuje titulom generál a otec ho ešte pred svojim úmrtím údajne začal poverovať viacerými dôležitými úlohami.

Podľa niektorých informácií absolvoval v máji tohto roku oficiálnu diplomatickú cestu v susednej Číne. „Zvyšok sveta upiera zrak na niekoho, kto je prakticky ešte dieťa, a už teraz má podporu Číny ako nový severokórejský vodca,“ cituje agentúra Reuters Janga Mun-mina z juhokórejskej Univerzity v Soule.

Vodca je mŕtvy Vodca je mŕtvy Vodca je mŕtvy Vodca je mŕtvy Vodca je mŕtvy

Najmladší z Kimových troch synov sa pravdepodobne narodil v roku 1983 alebo 1984. Jeho meno v čínštine znamená „spravodlivý oblak“, kórejské médiá ho však väčšinou nazývajú „mladý generál“. Kim Čong-un vyštudoval vo Švajčiarsku a ovláda anglický aj nemecký jazyk. Podľa analytikov sa však napriek západnému vzdelaniu bude správať podobne ako jeho otec a očakáva sa, že KĽDR pod jeho vedením bude pokračovať v politike nukleárneho zbrojenia.

Il
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

Juhokórejské ozbrojené sily sú v pohotovosti

Juhokórejské ozbrojené sily sú po oznámení úmrtia Kim Čong-ila uvedené do stavu najvyššej pohotovosti, oznámila to juhokorejská agentúra Jonhap. Juhokorejský prezident Li Mjung-pak zvolal bezpečnostnú Radu štátu.

Aj Japonsko zvolalo mimoriadne zasadnutie bezpečnostných zložiek. Japonský premiér Jošihiko Noda okamžite po mimoriadnom vysielaní severokórejskej štátnej televíznej stanice, ktorá Kimovu smrť oznámila, zrušil program a zvolal rokovanie vlády.

Noda sa krátko potom spojil aj so zástupcami Spojených štátov, Číny a Južnej Kórey, s ktorými diskutoval o možnostiach, ako zabrániť destabilizácii regiónu. Podľa japonských a juhokórejských diplomatických zdrojov zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by si situácia vyžadovala mimoriadne vojenské opatrenia.

Reakcie na smrť diktátora Kim Čong ila Reakcie na smrť diktátora Kim Čong ila Reakcie na smrť diktátora Kim Čong ila Reakcie na smrť diktátora Kim Čong ila Reakcie na smrť diktátora Kim Čong ila

USA pozorne sledujú situáciu v Severnej Kórei

Reakcie svetových lídrov na odchod severokórejského diktátora sú zatiaľ zdržanlivé. Generálny tajomník Organizácie Spojených národov, (OSN) Juhokórejčan Pan Ki-mun, sa v pondelok k udalosti ešte oficiálne nevyjadril. Juhokórejská armáda medzitým vyhlásila stav pohotovosti a vláda v Soule sa zišla na mimoriadnom rokovaní. Panujú totiž obavy, že výmena lídra v tejto jadrovej veľmoci by mohla spôsobiť nestabilitu v celom regióne.

Reakcie na smrť diktátora Kim Čong ila
Foto: SITA/AP

Americký prezident Barack Obama a juhokórejský prezident Li Mjung-pak sa v pondelok telefonicky dohodli na úzkej koordinácii národnej bezpečnosti, uviedol Biely dom.

Prezident potvrdil „pevný záväzok USA podporiť stabilitu Kórejského polostrova a bezpečnosť nášho blízkeho spojenca Kórejskú republiku,“ uviedol Biely dom v stanovisku.

„Veľmi pozorne sledujeme správy o smrti Kima Čong-ila,“ oznámil hovorca Bieleho domu Jay Carney. „Informovali sme prezidenta a sme v stálom spojení s našimi spojencami v Južnej Kórei a Japonsku.“ O Kimovej smrti už bola informovaná aj ministerka zahraničia Hillary Clintonová. Predstavitelia americkej diplomacie však odmietli plánované kroky v súvislosti s Kimovým úmrtím konkretizovať.

Rokovania o severokórejskom jadrovom programe

Kim Čong-il zomrel v čase, keď KĽDR a USA robili váhavé pokusy o obnovenie šesťstranných rokovaní o severokórejskom jadrovom programe. Jadroví vyslanci z Washingtonu a Pchjongjangu sa stretli v júli v New Yorku a v októbri Ženeve, no nedosiahli nijaký pokrok v otázke severokórejského jadrového programu.

Šesťstranné rokovania za účasti oboch kórejských republík, Číny, Japonska, Ruska a Spojených štátov uviazli na mŕtvom bode ešte v apríli 2009. Spojené štáty podmieňujú obnovenie rozhovorov zastavením programu obohacovania uránu a sprístupnením jadrových zariadení inšpektorom z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE). KĽDR dala niekoľkokrát najavo, že je pripravená rokovať, avšak bez podmienok.

KĽDR, polstoročie konfliktov a nepriateľstva

Prinášame kľúčové udalosti v histórii krajiny, ktorá je v stálom spore so susednou Južnou Kóreou a svetovými mocnosťami pre jej jadrové ambície. KĽDR a Južná Kórea, ktoré po kórejskom konflikte v období 1950 až 1953 uzavreli len prímerie, sú technicky stále vo vojnovom stave.

1945: Druhá svetová vojna končí japonskú koloniálnu vládu v krajine. Kórea je rozdelená na Sever podporovaný Sovietskym zväzom a Juh podporovaný USA.

1950-53: Po odchode sovietskych a amerických jednotiek z Kórejského polostrova Sever napadol Juh a vypukla vojna. USA ako súčasť OSN intervenovali v prospech Juhu a Čína v prospech Severu. Vojna si vyžiadala približne 4 milióny obetí. USA si ponechali jednotky na Juhu.

1988: USA uvalili sankcie na Severnú Kóreu potom, ako ju umiestnili na zoznam krajín podporujúcich terorizmus.

1989: Americké satelitné fotografie ukazujú jadrový komplex na obohacovanie uránu v Jongbjone.

1994: Medzi USA a KĽDR takmer vypukla vojna pre odstraňovanie použitých palivových tyčí z reaktora v Jongbjone. Bývalý prezident Jimmy Carter situáciu upokojil návštevou Pchjongjangu, ktorý sľúbil, že zmrazí svoj jadrový program výmenou za energetickú pomoc.

1998: Severná Kórea vystrelila svoju prvú balistickú strelu s dlhým doletom.

2002: Americký prezident George W. Bush nazval Severnú Kóreu časťou „osi zla.“

Dohoda z roku 1994 je zrušená po obvineniach USA, že Severná Kórea má tajný program na výrobu jadrových zbraní s použitím obohateného uránu.

2003: Pchjongjang odstupuje od zmluvy o nešírení jadrových zbraní. V auguste sa začnú šesťstranné jadrové rokovania v Pekingu.

2005: Severná Kórea sa po prvýkrát priznáva, že vlastní jadrové zbrane.

2006: Dňa 9. októbra Pchjongjang vykonáva svoj prvý jadrový test, čím vyvoláva svetový odpor a ďalšie sankcie OSN.

2007: Pchjongjang súhlasí vo februári s uzavretím jadrových zariadení výmenou za ekonomickú pomoc a diplomatické výhody. V júli Severná Kórea oznámila, že uzavrela svoju hlavnú jadrovú prevádzku.

2008: V júni Pchjongjang zlikvidoval chladiacu vežu v Jongbjone, aby ukázal plnenie záväzku k jadrovému odzbrojeniu. Následne USA v októbri odstránili Pchjongjang zo zoznamu teroristických krajín.

2009:

5. apríla: Severná Kórea vypustila raketu s ďalekým doletom a oznámila, že odchádza zo šesťstranného rokovania a znovu spúšťa, po obvineniach OSN, svoj jadrový komplex v Jongbjone do prevádzky.

25. mája: Sever uskutočnil druhý jadrový test a vyvolal prísnejšie sankcie OSN.

2010

26. marca: Po potopení sa juhokórejskej lode neďaleko hraníc so Severnou Kóreou sa utopilo 46 juhokórejských námorníkov. Medzinárodní vyšetrovatelia neskôr uviedli, že loď potopilo severokórejské torpédo, čo Pchjongjang odmietol.

12. novembra: Severná Kórea dovolí americkým vedcom navštíviť prevádzku na obohacovanie uránu. Experti uviedli, že môže byť prekonfigurovaná na výrobu jadrových zbraní.

23. novembra: Sever vypálil strelu na juhokórejský ostrov, dve osoby zomreli.

2011

22. júla: Jadroví vyslanci oboch Kóreí sa stretli na Bali a rokovali o možnom obnovení šesťstranných rokovaní.

24-25 októbra: USA a Sever rokovali v Ženeve, nedosiahli nijakú dohodu.

19. decembra: Severokórejské médiá oznámili, že líder Kim Čong-il pred dvoma dňami zomrel na zlyhanie srdca a vyzvali obyvateľov, aby podporili ako jeho nástupcu syna Kima Čong-una. Pohreb sa bude pravdepodobne konať 28. decembra.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack ObamaGeorge W. BushHillary ClintonováJimmy CarterJošihiko NodaKim Čong-ilKim Čong-unLi Mjung-pakPan Ki-mun