Sila oceánu, slnečné lúče predierajúce sa na piesočnaté dno, vlny splývajúce v jednoliatu masu slanej vody a človek, ktorý sa na chvíľu stáva súčasťou iného sveta. To všetko zachytávajú fotografie Austrálčana Marka Tipplea, ktorý sa rozhodol pozrieť na takmer 5-metrové vlny z korytnačej perspektívy. Pomocou podvodného fotoaparátu zvečňuje „boj“ medzi človekom a oceánom.
Odvážny 29-ročný surfista musel denne stráviť na morskom dne aj šesť hodín, kým dokončil svoj Underwater Project (Podvodný projekt). „Nevychádzam z úžasu nad tým, akými rôznymi náladami prechádza oceán počas ročného cyklu. Snažím sa ich zachytiť prostredníctvom ľudí pod vodnou hladinou,“ uviedol rodák zo surferského raja v Sydney, kde vznikli aj posledné fotografie.
Počas silného prílivu však práca pod vodou vôbec nie je jednoduchá. „Niekoľkokrát ma už oceán prichytil nepripraveného a silný prúd mnou lomcoval do všetkých strán, ale vznikli z toho zaujímavé fotografie,“ prezradil mladý nadšenec, pre ktorého je oceán druhým domovom. Pri lovení záberov nepoužíva kyslíkové bomby, spolieha sa len na vlastné pľúca. Pod vodou sa snaží vydržať aspoň dve minúty, aby zachytil ten správny okamih a počas jedného fotenia tento postup zopakuje aj tisíckrát. Výsledné dramatické zábery skutočne stoja za to.
„Surfoval som po celý svoj život, takže poznám správanie vĺn rôznych veľkostí a to mi pomáha zadržať dych a zostať pod hladinou, kým nemám ten správny záber. Neustále sa však učím zadržať dych na čo najdlhší čas. Premýšľal som aj o potápačskom výstroji, ale moje pohyby musia zostať čo najsvižnejšie,“ vysvetlil autor fascinujúcich záberov. Tie sú momentálne vystavené v galérii v Sydney a čoskoro vyjdú aj v knižnej podobe.
The Underwater Project from Mark Tipple on Vimeo.
http://www.theunderwaterproject.com/