Rozsiahla reforma, akou je navrhovaná zmena súdnej mapy, si vyžaduje potrebnú širokospektrálnu diskusiu, aby mohli byť zmeny v justícii prijaté s určitou mierou konsenzu. Ako v tlačovej správe informovala Slovenská advokátska komora (SAK), zhodli sa na tom na spoločnom stretnutí jej predseda Viliam Karas a generálny prokurátor Maroš Žilinka.
Potenciál sa môže premárniť
Obaja sú zároveň presvedčení, že bez širšej akceptácie reforma nemá šancu na to, aby bola v praxi úspešná a premárni sa jej potenciál.
Na reformu súdnictva štát obetuje stovky miliónov eur. Bude výsledok stáť za to?
„Advokáti v súlade s právom každého na súdnu ochranu zastupujú záujmy svojich klientov – bežných ľudí a ich prístup k spravodlivosti. Preto sa nás bytostne dotýka aj navrhovaná optimalizácia siete súdov,“ uviedol Karas s tým, že reforma podľa neho sleduje dobrý úmysel.
„Ale na jeho dosiahnutie bude potrebné omnoho viac otvorenej, odbornej a vecnej diskusie naprieč právnymi profesiami.“ dodal.
Odčlenené správne súdy
Podľa návrhu Ministerstva spravodlivosti SR (MS SR) sa má Slovensko rozdeliť do 30 obvodov prvostupňových súdov, vrátane dvoch mestských súdov v Bratislave a v Košiciach, a do troch obvodov odvolacích súdov.
Sídla všeobecných odvolacích súdov by sa mali zriadiť v sídlach doterajších krajských súdov, v Prešove pre východoslovenský obvod, v Banskej Bystrici pre stredoslovenský a v Trnave pre západoslovenský obvod.
Reforma súdnej mapy ovplyvní i prokuratúru, podľa Žilinku musí jej schváleniu predchádzať diskusia
Správne súdy by mali byť oddelené od všeobecného súdnictva a nachádzali by sa v troch obvodoch. Navrhovanými sídlami prvostupňových správnych súdov sú Nitra, Žilina a Košice. V Bratislave bude sídliť Najvyšší správny súd SR s jedným obvodom pre celé Slovensko.
Viacerí sudcovia, napríklad z okresných a krajských súdov, ktoré majú byť zrušené, však vyjadrili nesúhlas s reformou.