Slovenská vláda je prakticky stále ešte nová a môže odporúčania Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) prenášať do svojich politík.
Takto reagoval predseda vlády SR Robert Fico na zverejnenie nového Ekonomického prehľadu OECD o Slovensku. Pri tejto príležitosti sa na Úrade vlády SR stretol s generálnym tajomníkom organizácie Mathiasom Cormannom.
Odborné pohľady v popredí
„Ja chcem veľmi jasne povedať, že ďakujeme za odporúčania a pohľady, ktoré OECD prináša,“ zhodnotil premiér. Vyzdvihol pritom, že organizácia dáva absolútne do popredia odborné pohľady.
Korupciu vníma ako závažný problém väčšina Slovákov, po rokoch nedôvery však zaradili políciu na „dobrú“ stranu
Hovorili o konsolidácii verejných financií, kde predseda vlády opätovne zopakoval, že jeho kabinet prevzal krajinu s najhoršími verejnými financmi v Európskej únii. Zároveň zdôraznil, že aktuálne na Slovensku vládnu aj dve sociálno-demokratické strany, ktoré majú silné sociálne programy.
Najväčšia prekážka rozvoja
Veľkou témou bolo podľa Fica bývanie. „Zisťujeme, že je to jedna s najväčších prekážok rozvoja krajiny a regiónov,“ skonštatoval. Zároveň avizoval, že štát plánuje v tejto oblasti zmeny a okrem štandardného nástroja podpory výstavby nájomných bytov, chce rozbehnúť aj druhý mechanizmus.
„Pôjde o súkromné investície, ale budeme podstatne adresnejší a budeme ich tlačiť tam, kde sú veľké investície, alebo kde sú iné požiadavky na zachovanie stability pracovného trhu,“ priblížil.
Venovať sa chce legálnej migrácii
Samostatnou kapitolou bolo vzdelávanie a obrovské rozdiely v tom, čo ponúkajú naše stredné a vysoké školy a čo si žiada slovenský trh práce. Fico potvrdil zámer vlády venovať sa legálnej migrácii.
Ľudia z Ukrajiny sa na Slovensku cítia prijatí, no napriek tomu pociťujú aj neistotu
Osobitnú pozornosť chcú v tomto prípade venovať ľudom z Ukrajiny. So zástupcom OECD hovoril aj o plánoch v oblasti energetiky a odhodlaní vlády rozhodnúť o výstavbe nového jadrového bloku.