Súťažiť sa bude o 98 medailových kompletov v pätnástich zimných športoch – zjazdovom lyžovaní, biatlone, boboch, behu na lyžiach, curlingu, krasokorčuľovaní, akrobatickom lyžovaní, hokeji, sánkovaní, severskej kombinácii, rýchlorčuľovaní na krátkej dráhe, skeletone, snoubordingu, skokoch na lyžiach a rýchlokorčuľovaní.
Prípravy na zimný športový sviatok štvorročného obdobia vrcholia, finišuje sa s výstavbou infraštruktúry.
Populárna dovolenková destinácia mnohých Rusov, ktorá sa nachádza 1500 km južne od Moskvy na pobreží Čierneho mora a v podhorí Kaukazu, privíta zimný športový olympijský svet od 7. do 23. februára 2014.
V poradí XXII. zimné olympijské hry v Soči sa budú niesť v duchu hesla „Horúce. Zimné. Vaše“.
Dejisko leží na brehu Čierneho mora a na úpätí Kaukazu, čo z neho robí unikátnu lokalitu zaujímavú pre zimný aj letný turistický ruch.
„Podnebie je u nás chladné, ale pohostinnosť hrejivá. V Soči budú zimné olympijské hry, ale je to mesto na juhu a takisto v sebe skrýva mnoho protikladov, preto sme zvolili takýto slogan,“ vysvetlil prezident organizačného výboru Dmitrij Černyšenko. Anglická verzia má pridanú hodnotu širším významom slova „cool“, originálu dali Rusi jednoznačnú podobu „zimnije“.
Obrazom: V Soči sa bude bojovať o tieto medaily
Dve hlavné zóny
Organizátori situovali súťaže do dvoch hlavných zón. V pobrežnom Soči sa uskutočnia v halových športoch, v horskej oblasti Červenej poľany 40 km od mesta zasa v športoch, ktoré vyžadujú sneh či ľadový tobogán.
V rámci príprav Rusi zrekonštruovali či postavili 400 objektov, aj keď iba sedemnásť z nich priamo súvisí so ZOH.
Výška nákladov presiahla sumu 50 miliárd dolárov, čo je štvornásobný nárast v porovnaní s plánmi z roku 2007. Okrem športovísk sa v oblasti konala veľká výstavba, ktorej súčasťou boli infraštruktúra, elektráreň, letisko, železničné stanice, tunely, hotely, mimoúrovňové križovatky či cesty.
Rusi postavili aj olympijský štadión, tri haly pre krasokorčuľovanie, hokej a rýchlokorčuľovanie na krátkej dráhe, štadióny pre rýchlokorčuľovanie a curling, centrum biatlonu a bežeckého lyžovania, dva skokanské mostíky, ľadový tobogan a nové zjazdovky.
„Všetky športoviská sme už otestovali. Svet nemusí mať nijaké obavy o našej pripravenosti na ZOH,“ vyhlásil prezident Ruského olympijského výboru Alexander Žukov.
Bezpečnosť je najväčšou výzvou
Najväčšie problémy boli v skokanskom areáli, kde sa výstavba oneskorila o dva roky. Rusi priznávajú, že majú menšie problémy aj s dostavbou hotelov a niektoré cesty neboli otestované na záťaž.
„Rusi využívajú každú minútu a urobili veľké kvantum práce. Olympijský duch v Soči je veľmi živý, hry by mali byť impozantné,“ tvrdí šéf komisie Medzinárodného olympijského výboru pre ZOH 2014 a trojnásobný olympijský víťaz v zjazdovom lyžovaní Jean-Claude Killy.
Bezpečnosť účastníkov ZOH je pre Rusov najväčšou výzvou.
Soči leží neďaleko problematického kaukazského regiónu, Kremeľ sa obáva prílevu extrémistov zo Sýrie, Pakistanu či Afganistanu.
Od 7. januára do 21. marca preto budú platiť v regióne špeciálne bezpečnostné opatrenia, do mesta budú mať zákaz vstupu všetky neregistrované vozidlá.
V Soči vyhlásia zákaz demonštrácií, ale aj predaja strelných zbraní, nábojov a výbušnín. Prvýkrát v histórii budú musieť diváci mať okrem platných vstupeniek aj špeciálnu akreditáciu, o ktorej udelení rozhoduje Federálna bezpečnostná služba.
Slováci si brúsia zuby na medaily
Slovenská výprava by mohla mať v Soči podľa súčasných odhadov 56 až 60 športovcov.
V olympijskom tíme budú dominovať hokejisti, Slovensko by malo mať zastúpenie aj v biatlone, zjazdovom lyžovaní, behu na lyžiach, krasokorčuľovaní, akrobatickom lyžovaní, sánkovaní, o miestenky bojujú tiež bobisti, rýchlokorčuliari na krátkej dráhe, snoubordisti či skokani na lyžiach.
Vo väčšine športov ešte nie je kvalifikačný proces uzavretý a presný počet kvalifikovaných Slovákov zatiaľ nie je známy. Miestenky sa budú uzatvárať začiatkom roka 2014.
„Zatiaľ máme definitívne potvrdené počty pre 25 hokejistov, biatlonistov, ktorí majú päť miest pre mužov a päť pre ženy, a pre jednu krasokorčuliarku. Momentálne máme teda istých 36 športovcov,“ informoval športový riaditeľ Slovenského olympijského výboru (SOV) a zástupca vedúceho výpravy na ZOH 2014 Roman Buček.
Designovaná šéfka slovenskej výpravy na XXII. zimných olympijských hrách Janka Gantnerová očakáva, že by reprezentanti SR mohli v Soči vybojovať o jednu až dve medaily viac ako vo Vancouveri 2010.
Na ZOH 2010 získali Slováci po jednej medaile z každého druhu. „Po posledných ZOH vo Vancouveri sme hodnotili, že sa zvyšuje vekový priemer športovcov. Teraz by sme mali mať vo výprave aj nárast mladých športovcov. Verím, že oproti Vancouveru pridáme jednu až dve medaily. Smolou v prípravách je, že sa zranili Veronika Velez-Zuzulová i akrobatická lyžiarka Natália Šlepecká,“ uviedla Gantnerová.