Pochádzate z Trnového, kde aj teraz bývate. V tejto obci je vychýrenou špecialitou žabie mäso. Žaby sa konzumujú najmä na hody, ktoré bývajú na sviatok svätého Juraja.
Už od pradávna sa na hody u nás konzumujú žaby. Na hlavnom obede na hody na stole nesmie chýbať žabacie stehienko. Práve vtedy končí sezóna chytania žiab. Od vtedy, ako sú žaby chránené, si ich musíme zadovážiť inak ako chytaním v prírode.
Vy ste chodili chytať žaby?
Ako malý chlapec som so staršími bratmi v noci chodieval chytať žaby. Celá dedina chodila. Nechýbala ani jedna domácnosť, aby na hody nemala tanier žabacích stehienok. Ako chlapci sme sa starali, aby sa žaby dostali do kuchyne. Ženy sa postarali o varenie. Táto tradícia pokračuje aj dnes. Naše hody sú tak známe, že do Trnového na hody chodili ľudia zo všetkých okolitých dedín. Takáto rarita nikde neexistuje. Preto nás aj volajú žabiari. Žabu máme aj v oficiálnom znaku nášho futbalového klubu v Trnovom.
Dnes sú žaby chránené.
Treba ich chrániť, lebo žaby sa po začatí práškovania polí vytratili. Dnes ich máme z fariem v Malajzie a Dánska, ktoré ich dodávajú do našich obchodov.
Kde sa nabrala v Trnovom takáto tradícia?
Pamätajú si na to mnohé generácie. Hovorí sa, že to bola z núdze cnosť. Keďže bolo veľa žiab a močarísk, žaby sa stali dobrým doplnkom stravy. Traduje sa, že keď Francúzi boli za Napoleóna vyprášení Kutuzovom a vracali sa zdecimované späť, niektorí zablúdili do našej obce. Vtedy ich naši predkovia ponúkli žabacími stehienkami. Od vtedy vraj Francúzi konzumujú žabacie stehienka.
Aké druhy žiab sa konzumujú?
Skokan zelený a skokan hnedý. Pripravujú sa na rôzne spôsoby. Robí sa z nich vynikajúca praženica, alebo sa vyprážajú. Robia sa na prírodno, na bylinkách, na cesnaku. To sú najtradičnejšie spôsoby prípravy žiab.
U vás doma pripravujete túto pochúťku vy, alebo manželka?
Manželka sa to už naučila. Pochádza z Terchovej. Terchovci to nepoznali.
Vy máte žaby rád?
To je delikatesa. Je to jemnejšie ako holubacie stehienko. Jemnejšie ako mladý bažant. Je to jemné mäso.