Žilinskému kraju chýbajú peniaze. Fungujú krízovo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Blanár
Foto: Ilustračné foto SITA/František Dejčík

ŽILINA 28. júna (WEBNOVINY) – Žilinský samosprávny kraj vyhlásil krízový režim fungovania a financovania samosprávy pre prehlbujúce sa výpadky v príjmoch z daní z fyzických osôb. „K 20. júnu 2010 sme dostali historicky najnižší príjem od finančnej decentralizácie a tým pádom sa dostávame do situácie, keď bude problematické financovať všetky kompetencie, ktoré musíme vykonávať zo zákona, či už je to v oblasti zdravotníctva, sociálnych vecí, dopravy, ale aj školstva,“ povedal predseda žilinskej krajskej samosprávy Juraj Blanár. Momentálna situácia v rozpočte kraja by podľa Blanára mohla negatívne ovplyvniť údržbu ciest, zvýšiť ceny za služby v sociálnych zariadeniach ako aj oddialiť vybudovanie urgentných príjmov v štyroch nemocniciach.

Žilinský kraj dostal v júni z daní z fyzických osôb len zhruba 550-tisíc eur, čo je oproti rovnakému obdobiu z minulého už krízového roka necelá štvrtina. Priemerný mesačný príjem kraja z týchto daní sa pohybuje na úrovni 4,5 milióna eur, za celý prvý polrok 2010 dosiahli približne len 66 percent minuloročných daňových príjmov. Kraj preto žiada ministerstvo financií o vykrytie tohto výpadku zo štátneho rozpočtu. „My sme už od roku 2009, keď finančná kríza prišla, robili všetky opatrenia k tomu, aby sme získavali zdroje. Zastavili sme kapitálové výdavky a sústreďovali sme sa len na čerpanie fondov z Európskej únie a robili sme vnútorné rezervy, ktoré boli odzrkadlené už aj v rozpočte. Dnes sa nachádzame v takej situácii, že ak nedostaneme pomoc od vlády SR na vykonávanie týchto kompetencií, tak môže dôjsť naozaj k negatívnym opatreniam v jednotlivých oblastiach. A myslíme si, že aj keby sme prijali tieto opatrenia, nemusia priniesť taký efekt, ktorý by naplnil našu kasu natoľko, aby sme mohli tieto základné kompetencie vykonávať,“ povedal Blanár.

Žilinská krajská samospráva spravuje vyše 130 organizácií a zamestnáva viac ako desaťtisíc zamestnancov. Podľa Blanára v rámci krízového režimu samospráva prepúšťať nebude, no v tomto roku zároveň nepočíta ani s odmenami pre zamestnancov. Kraj sa už nebude zapájať ani do vzdelávacích europrojektov, pretože nemá na ich spolufinancovanie, z eurofondov bude preto využívať už len financie určené na výstavby a rekonštrukcie. Samospráva tiež požiadala ministra zdravotníctva, aby odložil účinnosť zákona, ktorý Žilinskému kraju ukladá v štyroch nemocniciach zriadiť urgentné príjmy, na ktorých vybudovanie by potrebovali sedem miliónov eur, ktoré však momentálne nemá.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj Blanár