BRATISLAVA 8. marca (WEBNOVINY) – Občianske združenie Odyseus pri príležitosti Medzinárodného dňa žien upozorňuje na rešpektovanie ľudských práv žien pracujúcich v pouličnom sex-biznise a vyzýva na eliminovanie násilia, ktoré je na týchto ženách páchané.
OZ Odyseus sa venuje ženám pracujúcim v tomto odvetví prostredníctvom programu Červený dáždnik. Agentúru SITA o tom informovala Olívia Strelková z OZ Odyseus.
Vláda chce pomôcť týraným ženám, chystá národný projekt
Projekt chce minimalizovať prípady násilia
Cieľom projektu „Koniec násilia, čas na práva“, s ktorým združenie minulý rok začalo, je prispieť k minimalizácii prípadov násilia páchaného na ženách v pouličnom sex-biznise.
Násiliu pomáhajú predchádzať prostredníctvom odborného poradenstva, článkov a informačných vzdelávacích materiálov. V rámci projektu však združenie plánuje aj kampaň, ktorej cieľom bude priblížiť túto tému verejnosti.
Ženy sú často vystavené násiliu
Skúsenosti, ktoré združenie získalo pri výkone terénnej sociálnej práce, poukazujú na to, že ženy pracujúce v sex-biznise sú často vystavené násiliu a porušovaniu práv, nielen zo strany zákazníkov, ale aj bežných okoloidúcich a polície. Práve preto sa projekt zameriava na prácu s troma cieľovými skupinami: ženami pracujúcimi v pouličnom sex-biznise, policajtmi a policajtkami a verejnosťou.
„Najčastejšie sa stretávame s porušovaním práva na osobnú bezpečnosť a práva na ochranu zdravia. Odyseus je jednou z mála organizácií, na ktorú sa my, ženy pracujúce v sex-biznise, môžeme obrátiť a otvorene hovoriť o svojich problémoch. Spoločnosť sa ženám pracujúcim v sex-biznise často otáča chrbtom a preto je nutné o našich právach rozprávať na úrovni mesta, krajiny či za medzinárodnej spolupráce tieto práva obhajovať,“ hovorí Sandra.
Pracuje 20 rokov v sex-biznise a z toho päť rokov spolupracuje s OZ Odyseus na programe Červený dáždnik. Dodáva, že chcú poukázať na to, že aj tieto ženy sú matky, sestry, dcéry. „Nedovolíme, aby boli naše práva porušované,“ uviedla Sandra.
podporil Fond pre mimovládne organizácie sumou 44609,23 eur. Fond je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009-2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation.
má svoje korene v začiatkoch 20. storočia v USA a vznikol preto, aby podporil práva utláčaných a diskriminovaných žien. V roku 1908 demonštrovali v New Yorku tisíce krajčírok proti diskriminácii žien v práci, zlým pracovným podmienkam, detskej práci a za svoje volebné právo.