Holandská svetobežníčka Manon Ossevoort v utorok úspešne dokončila netradičnú výpravu – s traktorom dorazila na južný pól. Po dobrodružstve, ktoré sa začalo pred deviatimi rokmi, 38-ročná žena s prezývkou „Traktoristka“ žiarila šťastím.
„Misia dokončená, sen splnený,“ vyhlásila Ossevoort po splnení svojho najväčšieho životného sna. Na traktore prešla cez Európu a Afriku na ruskú Novolazarevskú výskumnú polárnu stanicu, odkiaľ pokračovala až na najjužnejšie miesto na Zemi. Prvá mechanizovaná misia na južný pól sa však ešte neskončila – „Traktoristka“ sa v krátkom čase musí cez ľadovec vydať na spiatočnú cestu, aby blížiace sa vianočné sviatky oslávila v kruhu rodiny.
Ródeo na ľade
Posledných 2500 kilometrov náročnej trasy z pobrežia Antarktídy, ktorú Ossevoort zvládla za 16 dní, prirovnala k „ródeu“, pri ktorom jej neustále hrozilo, že stratí správny smer. Ako najhorší pritom opísala deň, kedy sa po bielej snehovej pokrývke musela pohybovať len rýchlosťou 0,5 až 5 km za hodinu bez možnosti zrýchlenia.
Ossevoort verí, že spiatočná cesta na výskumnú stanicu bude rýchlejšia, keďže pôjde po vyšlapaných stopách. Traktor, ktorý sa pohybuje priemernou rýchlosťou 10 km za hodinu, však nesmie zastaviť, aby pneumatiky neprimrzli k zemi.
Druhý pokus
Dobrodružná Holanďanka sa na rovnakú trasu vydala už v roku 2005. Bývalá herečka vtedy opustila svoju rodnú dedinu a po štyroch rokoch na traktore dorazila do Juhoafrickej republiky. Tu však zmeškala nalodenie na ľadoborec, ktorý ju mal odviezť na Antarktídu. Traktoristka sa preto vrátila do Holandska, kde napísala knihu a istý čas pôsobila ako motivačná rečníčka. Svojho životného sna sa však nevzdala. Akonáhle sa jej podarilo získať podporu sponzorov, nastúpila do traktora a vydala sa opäť smerom na južný pól. Tentokrát však už neišla sama, 38-ročnú ženu sprevádzal aj sedemčlenný tím vrátane mechanikov a filmárov, ktorí o dobrodružnej výprave nakrúcali dokumentárny film.
Časová kapsula snov
Svoju misiu plánuje Holanďanka zakončiť postavením snehuliaka. Do jeho „brucha“ následne vloží časovú kapsulu s digitálnymi odkazmi a prianiami tisícok ľudí, ktoré zbierala na svojej ceste po Európe a Afrike. Takzvanú „časovú kapsulu snov“ si však podľa priania Holanďanky môžu ľudia prvýkrát vypočuť a prečítať až o 80 rokov.
„Ďalšie generácie sa dozvedia aj niečo o našich snoch, nielen o politike a vojnách,“ dodala Ossevoort, na ktorú doma čaká partner a desaťmesačná dcéra.
www.spiegel.de