BRATISLAVA 20. októbra (WEBNOVINY) – Ťažko sa vyjadriť k niečomu, čo nemáte, reagovala na dnešnej Rozhlasovej rade generálna riaditeľka Slovenského rozhlasu (SRo) Miloslava Zemková na diskusiu o zlúčení Slovenskej televízie a SRo. Rovnaké stanovisko zaujíma aj predseda Rozhlasovej rady Igor Gallo. Kým vedenie a rada verejnoprávneho rozhlasu nepoznajú paragrafové znenie zákona o novej verejnoprávnej inštitúcii s predbežným názvom Slovenský rozhlas a televízia (SRTV), ktorá má od budúceho roka vzniknúť zlúčením rozhlasu a televízie, nechcú tento plán bližšie komentovať. Vznik SRTV avizoval minister kultúry Daniel Krajcer 12. októbra. Legislatívny zámer by mal byť na webstránke ministerstva kultúry zverejnený v najbližších dňoch.
„Úvahy o takomto zlúčení sú legitímne a neprebiehajú len u nás, ale aj v tých štátoch Európskej únie, ktoré ešte majú samostatne inštitucionalizované rozhlasy a televízie,“ povedala pre agentúru SITA Zemková. Plán na vznik jedného verejnoprávneho média zlúčením televízie a rozhlasu považuje za zapojenie sa do tejto diskusie. Zemková, ktorá je členkou pracovnej skupiny odborníkov ministerstva kultúry na prípravu legislatívy na vznik SRTV, upozorňuje, že na návrh zákona, ktorý vyplynie z rokovaní komisie sa bude pozerať „z hľadiska svojej pozície, svojej funkcie, z hľadiska pozície generálneho riaditeľa Slovenského rozhlasu. A to môže byť problém“. Napriek tomu chce do práce skupiny prispieť skúsenosťami. „Ale ak by som mala pochybnosť, či to nie je konflikt záujmov alebo či nie som brzdou nejakého procesu, ak prídem do tohto momentu, tak asi budem zvažovať zotrvanie v tej expertnej skupine. Je to skôr môj vnútorný problém,“ povedala pre SITA. Zemková sa však chce snažiť o to, aby v „akomkoľvek druhu spojenia bol rozhlas dostatočne autonómny na to, aby mohol ďalej vystupovať ako Slovenský rozhlas a aby sa presne to, čo sa nazýva fenomén rozhlasáctvo a čo má tradíciu v tom dobrom slova zmysle už 85 rokov, tak aby to nezaniklo“.
Člen Rozhlasovej rady Vladimír Talian upozornil, že v komisii, ktorá pripravuje legislatívny zámer, je len jeden človek za rozhlas. Obáva sa preto, aby rozhlas nebol v prípravách na zlúčenie a potom i v novej verejnoprávnej inštitúcii ukrátený. Niektorým členom rady sa nepozdáva rýchlosť, s akou sa má zlučovať STV a SRo. Zemková tiež upozornila, že myšlienka nie je nová. „Nemám v rukách naozaj paragrafové znenie, ale treba povedať, že tá myšlienka spájania nie je nová. …Objavila sa niekedy pred ôsmimi – deviatimi rokmi, keď o nej začal diskutovať vtedajší riaditeľ Slovenského rozhlasu, môj predchodca Jaroslav Rezník,“ povedala pre SITA. Zároveň pripomenula, že podobná diskusia bola aj za bývalého ministra kultúry Mareka Maďariča v rokoch 2006 a 2007, keď si ministerstvo kultúry dalo vypracovať štúdiu o priestorových a postupne aj inštitucionálnych možnostiach zlúčenia STV a SRo. „Naozaj sa nemožno tváriť, že … nikdy sme o tom nerozmýšľali a nikdy sme nič nespracovávali, nie je to tak,“ povedala Zemková. O rôznych spôsoboch spojenia verejnoprávnych médií sa diskutovalo aj na konferencii, ktorú rozhlas organizoval spolu s Európskou vysielacou úniou (EBU) 1. októbra.
K legislatívnemu zámeru zlúčiť STV a SRo sa má dnes poobede druhý raz stretnúť skupina odborníkov na ministerstve kultúry, pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa ministerstva Eva Chudinová. Skupina, ktorá pripomienkuje legislatívny návrh na vznik SRTV, sa prvýkrát stretla 15. októbra a dnes by mala prediskutovať paragrafové znenie návrhu. Po zapracovaní stanovísk a pripomienok členov skupiny by sa návrh mal zverejniť. Mohlo by to byť v najbližších dňoch, avizovala hovorkyňa. Členmi skupiny sú generálna riaditeľka SRo Miloslava Zemková, predseda Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR) Miloš Mistrík, člen RVR Peter Abrahám, dekan Fakulty masmédií Paneurópskej vysokej školy Samuel Brečka, predseda Dozornej komisie STV Miroslav Galamboš, bývalý predseda Rady STV a analytik Inštitútu pre verejné otázky Miroslav Kollár, člen Rady STV Andrej Miklánek, predseda Správnej rady IPI Slovensko Pavol Múdry a Vladimír Klimeš (člen SaS) a tiež zástupcovia ministerstva kultúry, dodala Chudinová.
Rozhlasová rada dnes podporila zachovanie Rádia_FM ako jedného z okruhov Slovenského rozhlasu. Vyjadrila sa tak po medializovaní možného zrušení Rádia_FM po zlúčení STV a SRo.
SITA