BRATISLAVA 30. júna (WBN/PR) – Pri investovaní vo všeobecnosti platí, že čím vyššie sú vyhliadky na zisk, tým vyššie je aj riziko straty. Práve tomu by sa chcela väčšina slovenských investorov vyhnúť. Do značnej miery je to dané absenciou investičnej kultúry na Slovensku, keďže kolektívne investovanie sa u nás začalo formovať až v 90-tych rokoch. Prelom milénia potom sprevádzali udalosti, ktoré viedli k nestabilite na finančných trhoch, v dôsledku čoho boli hneď prvé skúsenosti mnohých slovenských investorov negatívne. V dôsledku toho až 70% investorov na Slovensku preferuje konzervatívnejšie finančné nástroje s fixnou úrokovou sadzbou. Až 90% je pritom vysoko citlivých na riziko straty.
Čo je Nova Green Energy Fund?
Nova Green Enery Fund (NGEF) je finančný nástroj šitý na mieru investorom strednej a východnej Európy a je určený výhradne pre tento trh. Ide o otvorený podielový fond kvalifikovaných investorov, ktorý investuje do obnoviteľných zdrojov energie. Vďaka garantovaným výkupným cenám energie, ktoré sú (v závislosti od krajiny v ktorej sa dané aktívum nachádza) fixované na 15 až 20 rokov, fond má potenciál prinášať výnosy vo výške 8 až 9 % ročne. „Zelený fond“ v sebe spája zodpovednosť k životnému prostrediu s nadpriemernými výnosmi a aj z hľadiska bezpečnosti je jasnou alternatívou k štátnym dlhopisom.
NGEF má štatút fondu kvalifikovaných investorov, ktorý je definovaný českou legislatívou o kolektívnom investovaní. To znamená, že je prístupný všetkým potenciálnym investorom, ktorí už majú skúsenosť s investovaním na finančných trhoch (do podielových listov, podielových fondov, akcií , derivátov).
Zaujímavé výnosy už v horizonte troch rokov
Primárnym spôsobom investície do NGEF je priamy nákup podielov listov fondu. Potrebný je však určitý stupeň klientskej bonity. Minimálna výška investície pri priamom vstupe do fondu je zákonom stanovená na 125-tisíc eur.
Iný spôsob predstavuje využitie alternatívnej investičnej služby alebo investičného riešenia v podobe individuálne riadeného portfólia. V rámci tohto riadeného portfólia tvorí významnú, ťažiskovú časť tento zelený fond a zvyšok prevažne reprezentujú realitné a peňažné fondy. Týmto spôsobom si môžu nakúpiť tento fond aj klienti so sumou od 10-tisíc eur. Výnos na tomto portfóliu je trochu nižší, okolo 7%.
Peniaze sú vo fonde viazané iba prvých 12 mesiacov, no odporúčaný investičný horizont je aspoň 3 roky. Pre maximálne zhodnotenie vkladu je možné na investičnej príležitosti participovať dlhodobo a to 10 až 15 rokov. „Človek, ktorý do fondu investuje, nemusí sledovať situáciu na trhu. Môže sa spoľahnúť, že fond, vzhľadom na svoju regulu, je spravovaný zodpovedne, a že jeho peniaze pracujú presne podľa obchodných informácii zverejňovaných o fonde,“ uvádza Juraj Dvořák, predseda investičnej komisie NGEF a konateľ spoločnosti Deluvis, ktorá na Slovensku fond distribuuje.
So zelenými investíciami je každý víťazom
Byť „zelený“ je „in“ a to platí aj pri investovaní. V západnej Európe sú fondy, ktoré majú aktíva v obnoviteľných zdrojoch, veľmi vyhľadávané. V Rakúsku, Švajčiarku a Nemecku sú investície do týchto fondov absolútne preferované veľkými hráčmi, penzijnými fondmi a podobne. Peniaze v nich má zainvestované každý 15-ty Nemec a napríklad švajčiarske fondy skupujú dané aktíva po celom svete. Medzi zásadných hráčov na trhu patrí aj cirkev, ktorá tieto zelené investície nazýva ,Morálne investície‘,“ informuje Juraj Dvořák.