BRATISLAVA 18. apríla (WEBNOVINY) – V starých členských krajinách únie je zdravotná starostlivosť lepšia ako v nových. Vyplýva to z prieskumu, ktorého sa zúčastnilo 14 členských krajín a jeho výsledky budú známe až o desať dní. Prvý výstup v pondelok napriek tomu prezentoval na tlačovej besede zástupca Asociácie na ochranu práv pacientov SR v Európskom pacientskom fóre Milan Lopašovský. Asociácia chce do budúcnosti uvádzať pozitívne príklady zariadení na Slovensku, ktoré majú dobrú starostlivosť. Ako zlepšenie chceli aj na Slovensku zaviesť inštitút mediátora, pilotný projekt chceli podľa predsedníčky Asociácie na ochranu práv pacientov SR Evy Madajovej realizovať v nemocniciach aj z európskych peňazí. Stretli sa však s nepochopením, nemocnice mediátorov odmietajú, tvrdia, že nemajú financie. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou preveril minulý rok vyše 1 700 sťažností, zo 70 % išlo o nesprávnu zdravotnú starostlivosť, tvrdí riaditeľka sekcie dohľadu nad poskytovaním zdravotnej starostlivosti Eva Vivodová. Aj v tomto by podľa Madajovej mohli pomôcť mediátori.
Členovia asociácie sa v minulých dňoch po prvý raz stretli aj s ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom. Do budúcnosti tvrdia, že tieto stretnutia chcú mať v mesačných intervaloch. Na stretnutí hovorili o poplatkoch za pobyt v nemocnici, s ktorými nesúhlasia nielen členovia asociácie, ale ani minister. Druhou témou bolo zavedenie inštitútu sociálneho pracovníka v nemocniciach, ktorý by podľa Madajovej mohol po prepustení pacientovi zabezpečiť napríklad polohovateľnú posteľ. Asociácia žiadala aj to, aby bol členom kategorizačnej komisie člen pacientskej organizácie. Podľa Madajovej minister túto požiadavku opakovane zamietol, preto s ňou chcú ísť aj pred parlamentný výbor.
Asociáciu na ochranu práv pacientov SR prijali 12. apríla po takmer ročnom prijímacom procese do Európskeho pacientskeho fóra. Podarilo sa im tak splniť všetky podmienky, ako je minimálne päťročná činnosť či zastrešovanie viacerých organizácií a minimálne desiatich diagnóz. Asociácia je tak prvou organizáciou zo slovenských pacientských organizácií. Ako tvrdí Lopašovský, v EÚ sa rieši desať otázok, ide najmä o to, aby boli vo všetkých krajinách rovnaké podmienky na starostlivosť pre všetkých občanov únie. Štáty majú 30 mesiacov na vytvorenie lokálnych predpisov týkajúcich sa najmä neurgentných chirurgických prípadov, ako je výmena bedrového kĺbu. Pacienti by mohli po novom oznamovať sami nežiaduce účinky liekov, fórum chce navyše vytvoriť certifikované stránky s predajom liekov a zvyšovať zdravotnú gramotnosť. Pacienti by mali po novom byť bližšie pri profilovaní klinických štúdií.