Zo ziskov si najviac berú veľké farmaceutické firmy a dodávatelia liekov, zdravotníckych pomôcok a techniky
Najviac peňazí zo zdravotníctva podľa strany SPOLU – občianska demokracia neodčerpávajú zdravotné poisťovne.
Strana o tom informovala na štvrtkovej tlačovej besede. Zo ziskov si najviac berú veľké farmaceutické firmy a dodávatelia liekov, zdravotníckych pomôcok a techniky.
SPOLU so spoločnosťou Finstat analyzovali údaje o tom, kto najviac zarába v slovenskom zdravotníctve.
Dvořák: Zdravotné poisťovne sú na piatom mieste
„Zistili sme, že tie najväčšie firmy v našom zdravotníctve za posledných 5 rokov odčerpali 1,15 mld. eur z nášho systému,“ uviedol expert SPOLU na zdravotníctvo Oskar Dvořák.
Súkromné zdravotné poisťovne sú až na piatom mieste, dodal. Spolu si za posledných päť rokov farmaceutické spoločnosti a dodávatelia rozdelia 600 mil. eur zo zisku v zdravotníctve.
Na základe údajov z časopisu Economist si všímali zisky vzhľadom na návratnosť ich investícií. Economist definuje neprimerané zisky, ak je návratnosť vyššia ako 10 %.
Na Slovensku túto mieru najziskovejšie firmy presahovali mnohonásobne. Ide napríklad o firmu Meditrade, ktorá sa zameriava na kardiologické pomôcky, alebo farmaceutickú firmu Bayer.
Zisk je morálny, no má byť primeraný
Strana SPOLU síce nevníma zisk v zdravotníctve ako nemorálny, ale mal by byť primeraný a firmy by vďaka nemu mali prinášať pacientom inovácie a nové technológie.
Zisk má slúžiť ako odmena pre firmy, ktoré umožňujú kvalitnú zdravotnú starostlivosť, a mali by ho dosahovať vo vysoko konkurenčnom prostredí.
Podľa Dvořáka existuje veľký priestor na šetrenie, ktoré by neznížilo kvalitu starostlivosti.
Tvrdí, že vláda mala už dávno pristúpiť k sfunkčneniu generickej preskripcie, rozšíriť referencovanie a porovnávanie cien zdravotníckeho materiálu, sfunkčniť vstup inovatívnych liekov na slovenský trh, uľahčiť vstup biosimilárnych liekov, riešiť centrálne obstarávania na viac liekov a predovšetkým snažiť sa znížiť nadspotrebu liekov.