BRATISLAVA 16. apríla (WEBNOVINY) – Počet českých spoločností, ktoré majú vlastníka so sídlom v destináciach považovaných za daňové raje, v prvom štvrťroku tohto roka poklesol.
Podľa Českej kapitálovej informačnej agentúry (ČEKIA) je to prvý pokles za ostatných sedem rokov, odkedy spoločnosť tieto údaje sleduje. Od konca minulého roka poklesol podľa údajov spoločnosti celkový počet firiem s vlastníkom z daňových rajov o 44 na aktuálnych 12 632.
„Na druhej strane na Slovensku počet firiem, ktoré v prvých troch mesiacoch tohto roka presunuli svoje sídlo do daňového raja, vzrástol o 65,“ uvádza analytička agentúry ČEKIA Petra Štěpánová. Zároveň dodáva, že paradoxne aj napriek kríze na Cypre v Českej republike pribudlo 15 firiem s cyperským vlastníkom.
„V prvom kvartáli tohto roka sme zaznamenali pokles alebo stagnáciu počtu českých firiem s vlastníkom z daňového raja v štrnástich z devätnástich sledovaných destinácii,“ uvádza analytička agentúry ČEKIA. Nárast spoločnosť vykázala v prípade Seychel, a to o 32 firiem, spomínaný Cyprus vykázal nárast počtu firiem o 15 a Malta, Belize a Panama zhodne o päť firiem.
„Nedomnievam sa, že sme svedkami zásadného ochladenia záujmu podnikateľov o daňovú optimalizáciu. Z našich dlhodobých štatistík vyplýva, že prvý polrok z pohľadu presunu materských firiem býva slabší, avšak svoju rolu zrejme zohralo i zverejnenie zoznamu milionárov s majetkom v daňových rajoch,“ uvádza Petra Štěpánová.
Prepočet agentúry ČEKIA zohľadňuje výhradne primárnu väzbu medzi vlastníkom a ovládaným subjektom, nie ďalšie väzby týkajúce sa vlastníka. Do prepočtov boli zaradené len verejne dostupné informácie o vlastníckych vzťahoch firiem, ktoré ma spoločnosť k dispozícii. ČEKIA je súčasťou nadnárodnej skupiny Bisnode AB, ktorá poskytuje digitálne obchodné informácie v Európe, pričom kladie dôraz na lokálne zameranie.