MINSK 24. septembra (WEBNOVINY) – Nedeľňajšie parlamentné voľby v Bielorusku nevyniesli kreslo ani jednému opozičnému politikovi.
Vyplýva to z predbežných výsledkov, ktoré v pondelok zverejnila ústredná volebná komisia.
Podľa vyhlásenia predsedníčky Lidzije Jarmošynovej sa do parlamentu dostalo päť strán, pričom vo všetkých prípadoch ide o subjekty podporujúce politiku prezidenta Alexandra Lukašenka.
Takýto výsledok však nie je prekvapujúci, keďže hlavné opozičné strany sa voľby rozhodli bojkotovať. K rovnakému kroku vyzývali aj voličov a oficiálne údaje, podľa ktorých volebná účasť dosiahla 74,3 percenta, považujú za nepravdivé.
Líder Zjednotenej občianskej strany Bieloruska, ktorá sa zapojila do bojkotu, je presvedčený, že skutočná účasť bola oveľa nižšia, ako uvádzajú volebné orgány. Anatoľ Ľabedzka sa pritom odvoláva na informácie od nezávislých pozorovateľov.
„V mnohých obvodoch bola účasť zrejme nižšia ako 50 percent, čo svedčí o nedostatku dôvery voči vláde,“ povedal v narážke na 50-percentnú hranicu, ktorej prekročenie je podmienkou platnosti hlasovania. Jarmošynová však vyhlásila, že z dôvodu nízkej účasti zostalo neobsadené iba jedno zo 110 kresiel poslaneckej snemovne. Zatiaľ nie je známe, ako budú zverejnené údaje hodnotiť pozorovatelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, ktorí by mali ešte v pondelok vydať predbežnú správu.
Drvivá väčšina kresiel v dosluhujúcom parlamente patrí „nezávislým“ poslancom združeným v takzvanom Bloku Alexandra Lukašenka. Jedinou zastúpenou stranou sú komunisti, ktorí však takisto patria medzi podporovateľov Lukašenkovho režimu.
Vlna kritika zo západu
Nemecká vláda v pondelok nadviazala na kritiku Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a odsúdila priebeh a výsledky parlamentných volieb v Bielorusku.
Podľa hovorcu kancelárky Angely Merkelovej Steffena Seiberta atmosféra a podmienky hlasovania neumožňovali slobodnú voľbu, pričom poukázal na politických väzňov či kladenie prekážok voličom opozície, ktorým podľa jeho slov neumožnili voliť.
Seibert skonštatoval, že je „úplne jasné, že namiesto partnerstva ponúknutého Európou si prezident Alexander Lukašenko vybral cestu potláčania ľudských práv, čo je tragédiou pre krajinu i jej obyvateľov“.
Obdobne kritický názor ponúkol aj špeciálny koordinátor misie OBSE Matteo Mecacci. „Tieto voľby boli neslobodné od začiatku. Tie slobodné totiž závisia od slobody prejavu, možnosti uchádzať sa a riadiť úrad a toto sme v kampani nevideli,“ skonštatoval Mecacci.
Voľby odsúdilo aj Slovensko
Parlamentné voľby v Bielorusku nemožno považovať za slobodné a spravodlivé v zmysle naplnenia medzinárodných štandardov, a to ani napriek viacerým zlepšeniam oproti minulosti. Konštatuje to slovenský rezort diplomacie vo vyhlásení k voľbám v Bielorusku.
„Bieloruské orgány síce umožnili napríklad verejné vystúpenia niektorých opozičných kandidátov, politických strán a hnutí a pozvali volebnú pozorovateľskú misiu OBSE, avšak počas celého volebného procesu bolo zaznamenaných mnoho nedostatkov,“ tvrdí ministerstvo. Nedostatky sa podľa rezortu týkali najmä implementácie medzinárodných právnych záväzkov Bieloruska.
„Proces sčítavania hlasov nebol dostatočne transparentný, neexistovali pre všetkých kandidátov rovnaké možnosti vedenia predvolebnej kampane. Mnohí opoziční politici a aktivisti, odsúdení v politických procesoch, ostali vo väzení,“ vyhlásilo ministerstvo.