- aktualizované 21. októbra 16:02
Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR zásadne nesúhlasí s návrhom premiéra Igora Matoviča, aby ten, kto po plošnom testovaní nebude disponovať potvrdením o negatívnom teste, musel povinne ostať 10 dní v karanténe.
„Prípadný náhly masívny výpadok pracovných síl by mal v tomto prípade za následok odstavenie výrob s dramatickými ekonomickými i bezpečnostnými následkami,“ uviedol prvý viceprezident asociácie Roman Karlubík.
Negatívny dopad na obchodné vzťahy
Zamestnávatelia zároveň upozorňujú, že už len samotné úvahy a vyhlásenia politikov na túto tému, ako aj tému lockdownu, majú negatívny dopad na ich obchodné vzťahy.
Viac o téme: Celoplošné testovanie
„Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR podporuje prípadné plošné testovanie obyvateľstva, za predpokladu, že sa na tomto kroku zhodujú aj odborníci, je však nevyhnutné, aby priebeh testovania bol dôkladne pripravený a neohrozil chod firiem,“ skonštatoval jej prezident Tomáš Malatinský.
Neriadené zastavenie prevádzky by podľa asociácie malo za následok potenciálne ohrozenie zdravia a životov, ako aj ekonomické škody v rádovo desiatkach miliónov eur a doslova zlikvidovanie firiem, čo je bez následnej kompenzácie zo strany štátu krajne neprijateľné.
Rizikový a nedomyslený zámer
Výhrady ku krokom vlády má aj Slovenská obchodná a priemyselná komora. Aj ona sa obáva medializovaných vyjadrení o povinnej karanténe pre netestovaných.
„To by znamenalo výpadok cca 1 milión pracovných síl. Čiže v praxi už takmer dokonalé vypnutie ekonomiky minimálne v danom období. Tu je už úplne zbytočné konkretizovať dopady na jednotlivé podniky, činnosť živnostníkov, pôdohospodárstvo. Možno tu je aj odpoveď na otázku, ako sa bude postupovať po skončení testovania ďalej. Tu už nebude treba uzatvárať ekonomiku, ona už uzatvorená bude,“ upozorňuje komora.
Zámer celoplošného testovania na COVID-19 vníma pritom ako vrcholne rizikový a nedomyslený. Kompetentným vyčíta, že taká rozsiahla akcia dotýkajúca sa každého občana je pripravovaná v utajení, v úzkom kruhu a bez konzultácie s tými, ktorých sa životne dotýka, okrem iných oblastí aj hospodárskej sféry.
„Navyše ani dnes, niekoľko dní pred jej uskutočnením, nie sú jasné viaceré kroky, ako bude prebiehať,“ dopĺňa komora. Zároveň jej chýba odpoveď na zásadnú otázku, a to pri akom percente pozitívnych testov sa vyvodia závery a aké budú.