Príspevky na športovú činnosť detí budú musieť vyplácať zamestnávatelia s viac ako 49 zamestnancami. Národná rada SR schválila novelu Zákonníka práce z dielne poslancov z klubu Slovenská národná strana (SNS) Milana Garaja, Andreja Danka a Dagmar Kramplovej, ktorá zavádza povinnosť pre zamestnávateľov s viac ako 49 zamestnancami poskytovať príspevok na športovú činnosť detí svojich zamestnancov.
Tento legislatívny krok je podľa predkladateľov zameraný na podporu zdravého životného štýlu detí a mládeže a na prevenciu civilizačných ochorení prostredníctvom pravidelnej fyzickej aktivity.
Nová povinnosť pre zamestnávateľov
Zamestnávatelia budú musieť poskytnúť zamestnancom príspevok vo výške 55 % z oprávnených výdavkov, maximálne však do 275 eur ročne na všetky deti zamestnanca. „Zavedenie tejto povinnosti vychádza z analýzy súčasných trendov v oblasti verejného zdravia,“ uvádzajú predkladatelia.
Slovenská národná strana navrhuje povinné príspevky zamestnávateľov na športové činnosti detí zamestnancov
Zákon by mal nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2025, aby firmy mali potrebný čas na úpravu interných procesov. Poslanci pripúšťajú, že návrh môže mať mierne negatívne dopady na rozpočet verejnej správy vzhľadom na zníženie príjmov na dani z príjmov, to je však podľa nich kompenzované očakávanou úsporou v nákladoch na zdravotnú starostlivosť.
Prehadzovanie zodpovednosti na zamestnávateľov
Poslankyňa za Progresívne Slovensko (PS) Natália Nash verí, že Ministerstvo cestovného ruchu a športu nevzniklo preto, aby sa na Slovensku prehadzovala zodpovednosť za podporu športovania mládeže zo štátu na plecia zamestnávateľov. Podľa jej slov Slovensko potrebuje udržateľné financovanie pohybových a športových aktivít pre deti.
Na športoviská má v roku 2025 smerovať rekordná suma, investičný dlh v športe presahuje 400 miliónov (video)
„Okrem iného je neakceptovateľné rozdeľovať deti na tie, ktoré si zaslúžia podporu svojho športovania, pretože ich rodič pracuje viac ako dva roky u väčšieho zamestnávateľa a na tie ostatné, ktorých rodič toto kritérium nespĺňa,“ vyhlásila Natália Nash.
Ďalšia finančná záťaž
Ako ďalej pokračuje poslankyňa PS Darina Luščíková, ťarchu Ficovej drahoty prenáša súčasná vláda v neúnosnej miere na podnikateľov a firmy. Podľa Luščíkovej mnohé väčšie firmy počítajú svoje straty v desiatkach až stovkách tisíc eur, za čo môžu vyššie odvody za zamestnancov, zvýšená daň z príjmu právnických osôb o bezprecedentné 3 % či transakčná daň.
Financovanie športu sa výrazne navýši, Keketiho ministerstvo sľubuje aj viac prostriedkov pre samosprávy (video+foto)
„Rozumieme firmám, že nesúhlasia, aby niesli zodpovednosť za športovanie detí ich zamestnancov. Je to ďalšia finančná záťaž, ktorú majú znášať miesto štátu. Ide o ďalší nepripravený a babrácky zákon z dielne SNS. Súčasťou predkladaných zákonov musí byť vyčíslenie vplyvu na štátny rozpočet a podnikateľské prostredie. Štát to bude stáť milióny a mať negatívny vplyv na podnikateľské prostredie,“ uzavrela Darina Luščíková.