BRATISLAVA 2. júla (WEBNOVINY) – Zákon o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku, ktorý parlament schválil 16. mája, skončil na Ústavnom súde SR. Podanie, pod ktorým je podpísaných 33 opozičných poslancov, doručil v stredu na ústavný súd nezaradený poslanec Martin Chren.
„Zákon o prevode pôdy z dielne ministra Jahnátka je jedným z najhorších, aké kedy opustili slovenský parlament. Podľa našej analýzy porušuje spolu až sedem rôznych článkov ústavy,“ uviedol Chren. Podľa opozície spomínaný zákon obmedzuje možnosť slovenských občanov predávať poľnohospodársku pôdu. Pri predaji musia absolvovať byrokraticky náročné úkony a uprednostniť existujúcich farmárov zo svojho okolia.
Podľa Chrena, ktorý zákon kritizoval už v parlamente, povedie tento zákon k zníženiu hodnoty pôdy pre bežných ľudí. Zarobiť na ňom majú veľkopodnikatelia a finančné skupiny, ktoré sa ľahko a lacno môžu dostať k pozemkom. Zároveň sa nezabráni predaju slovenskej pôdy cudzincom, lebo podnikateľské subjekty môžu aj napriek schváleniu zákona skúpenú pôdu predávať formou prevodu obchodného podielu vo svojej spoločnosti.
Prevádzajúci budú mať povinnosti
Nadobúdať pôdu podľa nového zákona budú môcť len osoby, ktoré vykonávajú poľnohospodársku výrobu ako podnikanie podľa Obchodného zákonníka najmenej tri roky v obci, v ktorej sa poľnohospodársky pozemok nachádza, alebo v obci susediacej s touto obcou.
Nadobúdateľ musí tiež mať v prípade, že je fyzická osoba, právoplatný pobyt na území Slovenska minimálne desať rokov a rovnako tak právnická osoba musí mať registráciu na našom území minimálne desať rokov.
Prevádzajúci bude povinný zverejniť ponuku na prevod vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku najmenej na 15 dní v Registri zverejňovania ponúk prevodu vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku na webe rezortu pôdohospodárstva. Zároveň musí túto ponuku zverejniť v rovnakom čase aj na úradnej tabuli v obci, kde sa poľnohospodársky pozemok nachádza. Zverejnenie ponuky na úradnej tabuli nebude spoplatnené.
Zákon sa nebude vzťahovať na všetky pozemky
„Prednostné právo na nákup tejto parcely má prvý poľnohospodár, ktorý vykonáva poľnohospodársku činnosť v rámci obce, v druhom kroku v rámci susednej obce, v treťom kroku v rámci Slovenska a v štvrtom kroku sa táto pôda stáva voľným artiklom,“ uviedol pred časom minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek.
Zákon sa nebude vzťahovať na všetky poľnohospodárske pozemky. Z jeho pôsobnosti sú vyňaté záhrady, poľnohospodárske pozemky v zastavanom území obce a pozemky s malou výmerou do dvetisíc metrov štvorcových, aj keď sa nachádzajú mimo zastavaného územia obce.
Obmedzenia sa tiež týkajú pozemkov, ktoré sú podľa predpisov o územnom plánovaní určené na výstavbu, i pozemkov, ktorých možnosť poľnohospodárskeho využívania je obmedzená, ako napríklad v záujme ochrany prírody a krajiny alebo vodných zdrojov. Zákon nadobudol účinnosť 1. júna tohto roka.