BRATISLAVA 20. marca (WEBNOVINY) – Údajný čečenský terorista Hamzat S. (32), ktorý na Slovensku čaká od januára vo väzbe na rozhodnutie o vydaní do Ruska, získal spolu so súrodencami a mamou vo Švédsku azyl pre politické prenasledovanie.
Ako sa uvádza v dokumentoch švédskeho migračného úradu, ktoré agentúre SITA poskytla právna zástupkyňa Čečenca Iveta Rajtáková, brat Aslan patril k čečenským rebelom, bojoval v prvej čečensko-ruskej vojne (1994-1996) a následne zastával vysokú pozíciu v bezpečnostných zložkách počas prezidenta Aslana Maschadova.
Príbuzní rebelov podľa švédskeho migračného úradu „môžu byť vystavený násiliu a činom, ktoré porušujú ľudské práva“. Čečenca Hamzata S. zadržala polícia pri kontrole na hraničnom priechode Vyšné Nemecké 15. januára.
Azyl nie je imunita
Skutočnosť, že Hamzat S. získal politický azyl v inej krajine Európskej únie podľa Petra Kresáka, ktorý bol v minulosti vedúci Zastupiteľského úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) na Slovensku, komplikuje jeho vydanie do Ruska.
Slovensko by to malo reflektovať, azylant by nemal byť vydaný do krajiny, z ktorej utiekol a pre ktorú dostal azyl. Kresák si myslí, že Hamzata S. by sme mali vrátiť do Švédska. Jedine táto krajina môže prípadne jeho azyl zrušiť, doplnil.
Minister vnútra Robert Kaliňák pre agentúru SITA uviedol, že azyl nie je imunita. „Netreba si to pliesť. Žiadna trestná činnosť nie je odpustená, ak ste politický azylant. Z môjho uhla pohľadu by bola najjednoduchšia cesta vrátiť ho do Švédska, ale sme zároveň viazaní medzinárodnými zmluvami, napríklad s Interpolom, a tohto muža sme zadržali na základe medzinárodného zatýkacieho rozkazu Interpolu,“ dodal Kaliňák.
V tomto prípade príslušný prokurátor stále vykonáva predbežné vyšetrovanie v rámci vedeného extradičného konania, informoval hovorca košickej krajskej prokuratúry Milan Filičko. Krajská prokuratúra sa obrátila aj na švédsky migračný úrad so žiadosťou o spoluprácu.
Tiež oslovila ďalšie medzinárodné inštitúcie ako aj štátne orgány, ktoré môžu poskytnúť relevantné informácie z nezávislých zdrojov, potrebné pre rozhodnutie. Až po získaní a analyzovaní všetkých relevantných podkladov bude možné predbežné vyšetrovanie ukončiť, dodal.
Hamzat S. obvinenia z terorizmu odmieta
Najvyšší súd SR zamietol sťažnosti Hamzata S. o vzatí do predbežnej väzby aj o vzatí do vydávacej väzby. Čečenec sa prostredníctvom advokátky obrátil aj na Ústavný súd SR . Okrem iného v sťažnosti namieta porušenie práva na právnu pomoc v konaní pred súdmi od začiatku konania a práva, aby mu bol poskytnutý čas a možnosť na prípravu obhajoby a aby sa mohol obhajovať prostredníctvom obhajcu.
Pred rozhodnutím o predbežnej väzbe boli podľa Rajtákovej zásadným spôsobom porušené práva sťažovateľa na obhajobu. Sťažnosť už bola podľa advokátky pridelená sudcovi spravodajcovi.
Súrodenci Hamzata S. opustili Čečensko v roku 2006, on v roku 2007 a štyri roky bol na Ukrajine. Hamzat S. získal azyl vo Švédsku v roku 2011. Rusko vydalo na neho zatykač pre podozrenie z terorizmu v roku 2007. Rusi Hamzata S. vinia z toho, že na základe príkazu vodcu čečenských rebelov Doku Umarova ako člen nelegálnej ozbrojenej skupiny spáchal teroristický čin v auguste 2004 v Groznom, kde sa spolu s ďalšími asi 40 ozbrojenými osobami snažil zmariť voľby čečenského prezidenta.
Zaútočili na policajtov, armádu aj civilov, pričom boli aj straty na životoch. Advokátka Rajtáková zdôraznila, že jej klient odmieta obvinenie z terorizmu. Tvrdí, že všetko je vymyslené, lebo ruské úrady sa snažia cez príbuzných zistiť, kde je jeho brat Aslan.
Čečensko je autonómna republika Ruskej federácie na severnom Kaukaze. Čečenská republika sa snažila opustiť Ruskú federáciu, čo viedlo k dvom čečensko-ruským vojnám. Prvú čečensko-ruskú vojnu vyhrali čečenskí separatisti a v druhej zvíťazila federálna ruská armáda.