LUHANSK 3. októbra (WebNoviny.sk) – Samozvaná Luhanská ľudová republika (LĽR) začala dnes sťahovať svoje tanky z frontovej línie v Donbase. Oznámila to agentúra TASS s odvolaním sa na vyhlásenie Luhanského informačného centra, ktoré je súčasťou Ľudových milícií LĽR.
„Kolóna bojových vozidiel sa začala sťahovať na nové miesto dislokácie, ktoré sa nachádza najmenej 15 kilometrov od línie kontaktu,“ uvádza sa vo vyhlásení. Sťahovanie techniky sa uskutočňuje na základe minských dohôd.
So sťahovaním by mali začať aj Ukrajinci
Líder LĽR Igor Plotnickij podpísal 30. septembra dodatok k balíku opatrení na realizáciu dohôd z Minska prijatých 12. februára 2015, týkajúci sa stiahnutia tankov a diel kalibru do 100 milimetrov a mínometov kalibru do 120 milimetrov. So sťahovaním časti bojovej techniky mala v sobotu začať aj ukrajinská strana.
Agentúra TASS citovala predstaviteľa generálneho štábu ukrajinskej armády Vladyslava Selezneva, podľa ktorého by dátum začatia sťahovania techniky kalibru do 100 milimetrov mala určiť monitorovacia misia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Kyjev však už začal robiť zoznamy zbraní a techniky, ktorá sa má odsnúnúť. Odsun zbraní proruskými separatistami má mať dve fázy. Začne sa tankami, potom príde na rad delostrelectvo a nakoniec mínomety.
Prvá etapa sa má začať dva dni po úplnom zastavení paľby a skončiť sa do 15 dní. Druhá fáza by mala trvať 24 dní. Proces sa začne v sektore „Sever“, ktorý kontroluje LĽR, potom budú stiahnuté zbrane v sektore „Juh“ na frontovej línii s Doneckou ľudovou republikou (DĽR). Náčelník štábu domobrany DĽR Eduard Basurin v sobotu podľa agentúry RIA Novosti vyhlásil, že odsun zbraní kalibru do 100 milimetrov odštartuje po 18. októbri, ak OBSE skonštatuje, že počas 48 hodín nedošlo k ostreľovaniu.
Proruskí separatisti majú nový raketomet, robí peklo na zemi
Putin poslal list Porošenkovi, žiadal o schôdzku v Paríži
Rusko vracia úder, Ukrajine uzatvorí svoj vzdušný priestor
Nezhody pretrvávajú aj naďalej
O stiahnutí zbraní rokovali v piatok v Paríži nemecká kancelárka Angela Merkelová, šéf Kremľa Vladimír Putin, ukrajinský prezident Petro Porošenko a francúzsky prezident François Hollande. Od tohto opatrenia očakávajú ďalšie uvoľnenie napätia v oblasti. Nezhody však pretrvávajú ohľadom miestnych volieb na separatistických územiach, ktoré sa uskutočnia 18. októbra aj napriek nesúhlasu vlády v Kyjeve.
Tá to považuje za porušenie minských dohôd. Predstavitelia Ruska, Ukrajiny a OBSE dosiahli v utorok dlho očakávanú dohodu o stiahnutí zbraní s kalibrom do 100 milimetrov z frontovej línie na východe Ukrajiny. V stredu ju všetci účastníci rokovaní podpísali.
Minské dohody predpokladajú okamžité a úplné prímerie na určitých územiach Doneckej a Luhanskej oblasti. Okrem iného počítajú so stiahnutím všetkých ťažkých zbraní oboma stranami na rovnaké vzdialenosti s cieľom vytvoriť bezpečnostnú zónu širokú najmenej 50 kilometrov pre delostrelecké systémy kalibru 100 milimetrov a viac, bezpečnostnú zónu širokú 70 kilometrov pre raketomety a 140 kilometrov pre raketomety „Tornado-S“, „Uragan“, „Smerč“ a taktické raketové systémy „Točka“ („Točka-U“).
Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.