BRATISLAVA 21. júna (WebNoviny.sk) – Eurokomisárka pre zamestnanosť Marianne Thyssenová súhlasí s názorom Slovenska, že za rovnaké odvody by všetci občania EÚ mali dostávať rovnaké dávky.
Nárok na rovnaké dávky
Informovalo o tom Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR po stretnutí eurokomisárky so slovenským ministrom Jánom Richterom. Podľa ministerstva sa eurokomisárka stotožnila s presvedčením ministra Richtera, že nedávno schválený princíp rovnakej odmeny za prácu rovnakej hodnoty musí byť spätý aj s filozofiou rovnakých dávok za rovnaké odvody pre všetkých občanov EÚ.
Diskusiu vyvolal rakúsky vládny návrh zákona o prispôsobení výšky rodinných dávok podľa životných nákladov krajiny, kde má dieťa bydlisko. Snahy o zavedenie indexácie je podľa Richtera možné badať aj v ďalších štyroch krajinách EÚ.
Návrh rakúskych rodinných prídavkov je v rozpore s právom EÚ, tvrdí stredisko pre ľudské práva
„Občania, ktorí riadne pracujú a platia odvody v jednom členskom štáte, musia mať nárok na rovnaké dávky pre seba a svoje rodiny v prípade, že žijú v zahraničí,“ priblížil postoj Slovenska Richter. Komisia zopakovala svoje predchádzajúce stanovisko, že táto zásada je jasná a spravodlivá.
„Práve preto som znepokojený stále sa objavujúcimi snahami o krátenie detských prídavkov, či už na európskej alebo národnej úrovni v závislosti od miesta bydliska detí týchto pracovníkov,“ skonštatoval minister. Podľa neho je to ďalšia téma, ktorá môže rozdeľovať Európu na východnú a západnú, starú a novú alebo bohatú a menej bohatú.
Práca načierno
Na stretnutí Thyssenová a Richter hovorili aj o Európskom orgáne práce, ktorý predstavila Európska komisia ako prioritný legislatívny návrh začiatkom tohtoročnej jari. Minister Richter považuje úrad, ktorý má podporiť legálnu pracovnú mobilitu medzi členskými štátmi, za dobrý krok.
„Slovensko nie je len štát, ktorého občania pracujú v iných štátoch Európskej únie, ale rovnako aj k nám chodia pracovníci zo zahraničia. Považujem za potrebné venovať zvýšenú pozornosť pracovnej mobilite a zabráneniu sociálneho a mzdového dampingu,“ odôvodnil Richter.
Prídavky na deti vyplácané z Rakúska na Slovensko majú klesnúť o vyše tretinu
Rovnako je podľa neho nevyhnutné zintenzívniť spoluprácu národných orgánov inšpekcie práce či sociálneho alebo zdravotného poistenia, aby nebolo možné vysielať ľudí pracovať „načierno“ tak, ako to robia niektoré pracovné agentúry.
„Preto aj v tomto kontexte vítam iniciatívu Európskej komisie zriadiť úrad, ktorý bude informovať ľudí aj zamestnávateľov o ich právach a povinnostiach pri pracovnej cezhraničnej mobilite. Zároveň zlepší výmenu informácií medzi vnútroštátnymi orgánmi, ktoré riešia sociálne zabezpečenie či kontrolu práce,“ uzavrel Richter.