BRATISLAVA 22. marca (WEBNOVINY) – Vojenská prehliadka v Moskve pri príležitosti 70. výročia skončenia druhej svetovej vojny bude demonštráciou sily a takejto vojenskej prehliadky by sa nemal žiadny náš ústavný činiteľ zúčastniť. Myslí si to predseda Zahraničného výboru NR SR František Šebej (Most-Híd), ktorý to vyhlásil v diskusnej relácii televízie TA3 V politike.
„Tento podtext je čosi iné ako uctenie si pamiatky sovietskych vojakov, ktorí padli za našu slobodu. Tých si treba uctiť tam, kde bojovali a padli, teda tu,“ povedal v relácii Šebej. Na oslavách v Moskve sa odmietol zúčastniť prezident SR Andrej Kiska, premiér Robert Fico (Smer-SD) sa zatiaľ definitívne nevyjadril.
Politológovia hodnotia Kiskov verdikt, pridal sa k väčšine
Kiska nepôjde do Moskvy, s prosbou sa obracia na verejnosť
Zeman ide na oslavy za Putinom ako jediný z Európskej únie
Niekto bol na strane víťazov, niekto na strane porazených, vysvetľuje Lajčák
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) pripomenul v relácii, že nehovoria o vojenskej prehliadke, ale o oslavách ukončenia druhej svetovej vojny, a to je podľa neho rozdiel. „Naša štátnosť je postavená na antifašistickom odkaze a pre mňa je dôležité pripomenutie si skončenia vojny aj z hľadiska toho, aby sme zdôraznili, na akých princípoch budujeme našu štátnosť,“ povedal Lajčák.
K tomu, kto sa na oslavách v Moskve zúčastní, sa však šéf rezortu diplomacie v nedeľnej diskusnej relácii jasne nevyjadril. „Zvažujeme viacero scenárov, kým nie je rozhodnuté, neradi by sme sa pustili do špekulovania,“ povedal Lajčák. Podľa šéfa rezortu diplomacie v rámci Európskej únie sa k tejto téme diskutuje a zatiaľ nebolo prijaté definitívne stanovisko.
No ako dodal, dnes už je jasné, že jednotné stanovisko nebude, pretože niektoré krajiny už deklarovali, že do Moskvy pôjdu, iné, naopak, povedali, že sa nezúčastnia. „Táto udalosť je vnímaná v každej krajine EÚ inak. Niekoho sa týkala viac, iného menej, niekto bol na strane víťazov, niekto na strane porazených. Treba zohľadniť aj to, že emotívny rozmer tohto dátumu je v každej z členských krajín iný,“ skonštatoval Lajčák.
Za Putinom príde diktátor Kim Čong-un
Šebej v diskusnej relácii pripomenul, že do Moskvy prijal pozvanie aj severokórejský vodca Kim Čong-un. Podľa neho ide o akýsi symbolický dôvod, pre ktorý by nerád videl vedľa severokórejského vodcu stáť slovenského prezidenta či premiéra.
„Pre Slovensko by to znamenalo hanbu a faux pas. Neznamenalo by to ekonomické škody alebo podobne, ale sú veci, ktoré majú tak výrazne symbolický význam, že by sa nemali robiť,“ povedal Šebej. Lajčák na to len skonštatoval, že na oslavy sú pozvaní štátnici z celého sveta a je na nás, ako sa k tomu postavíme.