SOUL 1. decembra (WEBNOVINY) – Niekoľko vysokopostavených severokórejských predstaviteľov utieklo do Južnej Kórey, v čase, keď sa Pchjongjang snažil vyrovnať so „stále chaotickejšou situáciou“, píše sa v diplomatickej korešpondencii Spojených štátov, ktorú v utorok zverejnil internetový portál WikiLeaks. V telegrame, ktorý v januári napísala americká veľvyslankyňa v Soule, je tiež vyjadrenie juhokórejského ministra zahraničných vecí, podľa ktorého úteky predstaviteľov pracujúcich v zahraničí „nezverejnili“. Minister zahraničných vecí Ju Mjung-hwan vtedy tiež uviedol, že vyberanie si následníka lídrom Kimom Čong-ilom, ktorým má byť jeho 27-ročný syn Kim Čong-un, „neprebehlo tak hladko“. Minister ďalej vyhlásil, že peňažná reforma spôsobila komunistickému režimu „veľké problémy“.
Telegram je posledným z množstva uniknutých dokumentov americkej diplomacie, ktoré postupne zverejňuje portál WikiLeaks. Juhokórejské ministerstvo zahraničných vecí a spravodajská služba odmietli potvrdiť pravosť materiálu, ktorý bol označený ako „tajný“.
Podľa správy americkej veľvyslankyne Kathleen Stephensovej Ju predpovedal, že Kim Čong-il do niekoľkých týždňov navštívi Čínu, čo aj sa neskôr stalo pravdou, aj keď až v máji. Podľa Jua „severokórejský líder potrebuje hospodársku pomoc aj politickú podporu zo strany Číny pre stabilizáciu „stále chaotickejšej situácie doma,“ napísala veľvyslankyňa. Okrem spomínaných problémov s peňažnou reformou a nástupníctvom v krajine Ju tiež spomenul, že „nešpecifikovaný počet vysokopostavených severokórejských predstaviteľov pracujúcich v zahraničí utieklo do Južnej Kórey“.
WIKILEAKS: Obama vymenil štít za podporu Ruska
Medzinárodná policajná organizácia Interpol v stredu oznámila, že zalarmovala všetky členské štáty, aby zatkli zakladateľa internetového portálu WikiLeaks Juliana Assangea pre podozrenie zo znásilnenia. Čin mal spáchať počas jeho tohtoročného pobytu vo Švédsku.