BRATISLAVA 23. mája (WEBNOVINY) – Predstavte si, že cestou do práce sa zastavíte pri menšej budove neďaleko vášho domu, ktorá trochu pripomína trezorovú miestnosť v bankách. Biometricky alebo čipovou kartou sa identifikujete a následne sa vám otvoria dve priehradky – nebudú však obsahovať cenné papiere a ani iné drahocennosti, ale naplnené nákupné tašky.
FreshConnect – koniec klasickej chladničky?
V jednej z nich budú potraviny, ktoré si vyžadujú teplotu pod bodom mrazu, v druhej tie, ktorým stačí štandardná „chladničková“ teplota. Potraviny v taškách na vás čakajú už nejaké dve hodinky, no o ich čerstvosť sa netreba báť.
Miesto, odkiaľ ich beriete, je totiž napojené na centrálny chladiaci systém a tašky majú vo svojej spodnej časti senzory, vďaka ktorým schránka vie, na akú teplotu (a či vôbec) treba ich obsah chladiť. A odkiaľ sa tam nabrali?
Keď ste si doobeda z práce online skontrolovali stav domácich chladiacich a mraziacich boxov, zistili ste, čo vám chýba a potrebné veci ste si prostredníctvom internetu objednali.
Upozorňujeme na spojenie „domáce chladiace boxy“ – je to totiž jedna z dvoch zásadných inovácií, ktorúspoločnosť Whirlpool predstavila na výstave, ktorú na počesť svojho stého výročia usporiadala v Paríži. A my sme mali možnosť byť pritom. Systém domácich chladiacich boxov predstavil Whirlpool pod názvom FreshConnect. Ide o menšie boxy, pripojené na spoločný chladiaci systém celej bytovej jednotky. Také boxy by mali nahradiť klasickú chladničku s mrazničkou.
Individuálny prístup k potravinám
Každý z nich je prispôsobený pre konkrétny druh potravín – napríklad fľaše sa chladia v špeciálnych stojanoch, kam ich jednoducho položíte. Fľaša má RFID čip, vďaka ktorému systém vie, že napríklad v prvej fľaške je Cola, ktorú treba vychladiť na teplotu tesne nad nulou, vedľa nej je červené víno, ktoré sa najlepšie pije pri teplote 15 stupňov a v ďalšej je čaj, ktorému stačí izbová teplota. Ak je niektorý z chladiacich boxov na fľaše prázdny, automaticky sa vypne, čím sa šetrí energia.
Podobne je to aj pri mliečnych výrobkoch, ktoré sú chladené na optimálnu teplotu v vedľajšom boxe, v inom je mäso, udržiavané pri teplote okolo mínus dvadsať stupňov Celzia, v ďalšom je zas pečivo skladované tak, aby bolo chrumkavé a v herbáriu majú bylinky dokonca vlastné osvetlenie preto, aby sa im lepšie darilo. Ak je niektorý z uvedených boxov nevyužívaný, taktiež sa automaticky prepne do úsporného stand-by režimu.
Vždy čerstvé a bez plytvania
Aj kompaktné rozmery boxov majú svoje odôvodnenie. Majú nás odnaučiť robiť zbytočne veľké nákupy a následne potraviny vyhadzovať. Koncept FreshConnect totiž zodpovedá do bodky svojmu názvu. Mali by sme doma mať len to, čo spotrebujeme na nasledujúci deň a veci si priebežne objednávať tak, aby boli vždy čerstvé. Na to má slúžiť online objednávkový a monitorovací systém.
Vďaka čipom na jednotlivých potravinách si môžete online skontrolovať nielen stav domácich zásob, ale ajzáručnú dobu jednotlivých potravín, ich zloženie a kalorickú hodnotu. Na základe toho si doobjednáte len to, čo naozaj potrebujete. Spoločnosť, ktorá objednávku cez internet príjme, má vytvorenú lokálnu sieť overených dodávateľov, od ktorých nakupuje v presných množstvách to, čo potrebujete, takže by vždy mal byť tovar čerstvý. Po vybavení objednávky ju kuriér doručí do centrálne chladeného samoobslužného skladovacieho miesta v blízkosti vášho domu. Vy si odtiaľ tašky, v ktorých sú potraviny rozdelené podľa teploty, pri ktorej majú byť udržiavané, jednoducho vyberiete a nákup odnesiete domov.
Varenie pomocou svetla
Tam prichádza k slovu druhá zásadná novinka, nazvaná FirePlace. Tak, ako nás má systém FreshConnect odnaučiť robiť zbytočne veľké nákupy, Fireplace nám má pomôcť opäť spolu doma komunikovať. Vo Whirpoole si totiž všimli, že hektický a individualistický životný štýl spôsobuje, že rodiny a priatelia sú čoraz menej spolu a komunikujú spolu stále stručnejšie a fragmentárnejšie.
Preto sa jeho odborníci rozhodli vytvoriť v kuchyni priestor, ktorý by svojím usporiadaním a vyžarovaním opäť dokázal ľudí prinútiť, aby si spolu sadli a začali sa bez stresu rozprávať. A čo jednoznačne patrí k domácejpohode? Oheň. Ten využili aj dizajnéri Whirpoolu a namiesto otvoreného krbu ho umiestnili priamo doprostred stola. Netreba sa však báť požiaru, pretože ide v skutočnosti o imitáciu ohňa, založenú na najmodernejších technológiách. A nejde len tak o nejaký samoúčelný dizajnový prvok. Fireplace je totiž určený aj na zohrievanie potravín a dokonca na to využíva absolútne novú technológiu, ktorá zatiaľ nemá obdobu. Na ohrev potravy totiž využíva svetlovodivé trubice, v ktorých prúdi svetlo rozličných vlnových dĺžok.
Keďže uprostred stola sa nachádza týchto trubíc niekoľko desiatok, dokážu presne kopírovať povrch nádoby, ktorú na ne položíte a zohrievajú len ten, Okolie zostáva chladne úplne rovnako, ako pri indukčnom varení. Keď sme sa pýtali na podrobnosti tejto technológie, od kompetentných sme dostali len veľmi všeobecné odpovede typu: „Je to revolučná technológia na báze svetla a naši výskumníci s ńou zatiaľ en experimentujú v laboratóriách. Preto by sme k nej zatiaľ nechceli uvádzať bližšie podrobnosti.“
Inteligentný stôl a inteligentný riad
Podstatné je, že súčasťou konceptu Fireplace nie je len ohnisko uprostred stola, ale aj inteligentný odsávač pár priamo nad ním. V ňom sa nachádzajú senzory a špeciálne kamery, ktoré s varným miesto priamo komunikujú a za vás dozerajú na jedlo tak, aby sa nepripálilo. Okrem toho odsávač pár ničí aj baktérie, vypúšťa arómu a podľa vašej nálady môže meniť svoje osvetlenie tak, aby ste sa cítili príjemne.Netreba zabúdať ani na stôl a riad. Aj tie sú totiž v koncepte Fireplace inteligentné. Keď sa riad dostane do kontaktu s povrchom stola, užívateľ môže určiť, či má svoj obsah (napríklad tekutinu v pohári) udržiavať studený alebo teplý. Riad sa po umiestnení na povrch nabíja, čo znamená, že neskôr sa dá na krátku dobu používať aj mimo povrchu.
Lepší asi bude názorný príklad: Otočte pohár s vodou na inteligentnom povrchu stola v smere alebo v protismere hodinových ručičiek a povrch mu pošle signál, aby udržiaval obsah teplý alebo studený, podľa toho na ktorú stranu ste pohárom potočili. Navyše sa pod ním automaticky rozsvieti modré alebo červené svetlo. Červené užívateľovi hovorí, že obsah nádoby je teplý – čím je farba intenzívnejšia, tým je tekutina horúcejšia. Modré svetlo práve naopak – informuje ho o tom, že tekutina je chladná a podľa intenzity podsvietenia môže odhadnúť nakoľko.
Vízie, ktoré nesmerujú do prázdna
Je sympatické, že Whirpool sa pri príležitosti svojho stého výročia nezameral na sebastredné bilancovanie úspechov, ale ukázal, že sa dokáže pozerať do budúcna – a podľa predstavených projektov poriadne ďaleko. Možno vám budú pripadať prehnané a uletené. Presne tak ale ešte nedávno vyzeral aj projekt Greenkitchen, o ktorom sme bližšie písali.
Ten ukazuje kuchyňu ako systém vzájomne prepojených spotrebičov, vyrábajúci si energie pomocou solárnych článkov, čiastočne recyklujúci vodu a kontrolovaný riadiacou jednotkou s monitorom, ukazujúcim jej efektivitu. Ešte pred nejakými dvomi rokmi sa mnohí nad takouto víziou tiež len zhovievavo pousmiali a možno si aj poťukali na čelo. Je však rok 2011, projekt Greenkitchen sa dostal do svojej predsériovej podoby a na trhu by sme sa touto kuchyňou, schopnou usporiť oproti klasickým až 70% energie, mohli stretnúť už na budúci rok.