AKTUALIZOVANÉ: V stredu 7. septembra sa na strednom Slovensku zrútil stroj Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby Air Transport Europe. Ako informovala hovorkyňa ATE Zuzana Hopjaková, pri nehode zahynuli traja členovia posádky aj pacient.
V neskorých večerných hodinách letela posádka zo strediska Poprad do lokality obce Strelníky (okres Banská Bystrica) s cieľom záchrany pacienta po páde z výšky. Po dosiahnutí miesta nehody a naloženia pacienta na palubu vzlietol vrtuľník smerom do banskobystrickej nemocnice.
Po odlete z miesta udalosti sa dispečingu ATE nepodarilo nadviazať žiaden ďalší kontakt s posádkou.
„Následne boli aktivované príslušné záchranárske zložky, ktoré po nezvestnom vrtuľníku pátrali v ťažko dostupnom teréne niekoľko hodín. V skorých ranných hodinách boli nájdené prvé trosky vrtuľníka,“ uviedla Hopjaková.
Záchranári našli štyri telá. Jedným z nich bol 38-ročný pacient.
Zahynuli skúsení záchranári
Pilot vrtuľníka Ján Rušin mal 50 rokov. Počas svojej leteckej kariéry nalietal viac ako 4640 letových hodín, čím patril medzi najskúsenejších pilotov v spoločnosti. Súčasťou leteckého záchranárskeho tímu bol od roku 1995.
Lekárka MUDr. Patrícia Krajňáková mala 46 rokov a v záchranárskom vrtuľníku lietala od roku 2014.
Na palube sa nachádzal aj 32-ročný záchranár František Bartoš, ktorý pôsobil v ATE najskôr ako letecký mechanik a od roku 2009 ako letecký záchranár.
„Životy našich kolegov, žiaľ, vyhasli práve pri plnení svojho náročného poslania, akým bola pomoc a záchrana ľuďom v tiesni. Za ich nasadenie a oddanú prácu, ktorú vykonávali s najvyššou profesionalitou im patrí naša nesmierna vďaka a uznanie. Česť ich pamiatke,“ uzavrela Hopjaková.
Príčiny nehody nie sú známe
Na miesto nehody záchranárskeho vrtuľníka Bell 429 prišiel aj minister vnútra Robert Kaliňák. Na stretnutí s novinármi vyjadril úprimnú sústrasť pozostalým po záchranároch a pacientovi, ktorí sa stali obeťami tohto leteckého nešťastia.
„Zatiaľ máme identifikované iba dve telá, v ďalšom prípade treba ešte analyzovať DNA. Ten terén je mimoriadne zložitý a neprístupný, čo sa určite podpísalo aj pod samotnú nehodu,“ povedal Kaliňák.
Ako ďalej minister informoval, v stredu po pol jedenástej v noci naložili príslušníci hasičského a záchranného zboru spolu zo záchranármi leteckej záchrannej služby zranenú osobu, ktorá spadla z kamenného zrázu, a vrtuľník odletel.
Krátko nato došlo k prerušeniu spojenia s vrtuľníkom.
V priebehu niekoľkých minút vzlietol vrtuľník pátracej záchrannej leteckej služby z letiska Sliač a tiež pátrací vrtuľník ministerstva vnútra s termovíziou a osvetlením.
„Po súčinnosti oboch zložiek sa podarilo nájsť tlejúce zvyšky okolo pol druhej v noci,“ dodal minister. Príčiny nehody v týchto chvíľach ešte nemožno presne určiť, jednou z príčin môže byť kolízia vrtuľníka s konármi stromov. Vrtuľník spadol z veľkej výšky, pretože kabína bola úplne roztrieštená. Miesto nehody bolo v rokline, kde bola viditeľnosť obmedzená.
Drucker pripomenul, že záchranári riskujú vlastné životy
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker vyzdvihol obetavú prácu leteckých záchranárov i všetkých zložiek integrovanej záchrannej služby, ktorí pre záchranu zdravia iných riskujú každý deň vlastné životy.
Minister dnes prišiel na miesto tragédie spolu s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom, informovala o tom Stanislava Luptáková z komunikačného odboru rezortu zdravotníctva.
Minister zdravotníctva vyjadril úprimnú sústrasť všetkým pozostalým obetí tohto nešťastia. „Každý život je nenahraditeľný a v takýchto prípadoch, keď pri záchrane zdravia a života dôjde k ďalším nenávratným stratám, si uvedomujeme hodnotu života ešte významnejšie,“ uviedol.
Rovnako sa poďakoval aj všetkým záchranným zložkám, ktoré pomáhajú na mieste.
Pilot bol príbuzným Kisku
Pilot Ján Rušin bol blízka rodina prezidenta Andreja Kisku. Hlava štátu to uviedla na svojom facebookovom profile.
„Záchranári nasadzujú každý deň svoj život, aby pomohli iným. Každé ráno idú do práce s tým, že nevedia, čo ich čaká, kam poletia, komu budú pomáhať. A každé ráno sa s pusou a prianím krásneho dňa lúčia so svojimi najbližšími, manželmi, manželkami, deťmi,“ uviedol Kiska.
„Včera večer ani dnes ráno sa so svojimi najbližšími už nestretli. Ostali oči plné sĺz, v nás všetkých je pocit obrovského smútku,“ napísal prezident s tým, že jeho rodine, ako aj pozostalým všetkých obetí vyslovuje úprimnú sústrasť.
Ministerstvo obrany je pripravené pomôcť
Úprimnú sústrasť pozostalým havárie záchranárskeho vrtuľníka vyjadril aj minister obrany Peter Gajdoš (nominant SNS).
„Ako vojak som niekoľkokrát zažil situácie, keď som musel blízkym oznámiť, že ich rodinný príslušník prišiel o život pri plnení svojich úloh. Viem sa preto vžiť do tragédie, akou je tá pri obci Strelníky, keď príde o život niekto, kto pomáha niekomu inému,“ napísal Gajdoš na svojom facebookovom profile.
Ako dodal, v noci pri lokalizácii pomáhali aj vojaci z leteckej pátracej záchrannej služby. „Náš vrtuľník podozrivé miesto havárie lokalizoval a dal súradnice hasičom a policajnému zboru. Následne vrtuľník ministerstva vnútra miesto tragédie potvrdil. Samozrejme, v prípade požiadaviek rezortu vnútra sme pripravení pomôcť,“ dodal šéf rezortu obrany.
Obete si uctili aj poslanci a premiér
Poslanci si pred hlasovaním o návrhoch zákonov uctili obete tragickej havárie záchranárskeho vrtuľníka.
„Česť pamiatke zosnulých, vzdajme im úctu a pozdravme všetkých ich príbuzných,“ povedal predseda parlamentu Andrej Danko pred hlasovaním Národnej rady SR.
Vyjadril ľútosť nad nehodou, ktorá sa stala pri Banskej Bystrici v lokalite Strelníky.
Pozostalým po obetiach tragického pádu záchranárskeho vrtuľníka vyjadril úprimnú sústrasť aj premiér Robert Fico.
„Moja úcta a vďaka vždy patrila ľuďom, ktorí denne nasadzujú svoje životy, aby pomohli a zachránili iné, ktoré sa ocitli v tiesni. Medzi nich, bezpochyby, patrili aj traja členovia posádky záchranárskeho vrtuľníka, ktorý sa včera v noci zrútil. Chcem vyjadriť úprimnú sústrasť rodine troch záchranárov i príbuzným pacienta, ktorému už, žiaľ, nemohli pomôcť,“ napísal Fico na Facebooku.
Sanitky si uviazali čierne stužky
Spoločnosť Falck Záchranná dnes predstavovala svoje nové sanitky. Svoju spanilú jazdu Bratislavou venovali záchranári kolegom, ktorí zahynuli pri nehode vrtuľníka. Na kľučky si uviazali čierne stužky.
Sústrasť od záchranárov
Členovia Tatranskej horskej služby – dobrovoľného zboru súcitia s rodinami členov posádky vrtuľníka, ktorý sa zrútil pri Banskej Bystrici, rovnako aj s rodinou pacienta a vedením a zamestnancami spoločnosti AIR – TRANSPORT EUROPE (ATE) a vyslovujú im úprimnú sústrasť. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré médiám poskytol Jaroslav Švorc, predseda spomínaného dobrovoľného zboru.
Členovia Tatranskej horskej služby – dobrovoľného zboru vo Vysokých Tatrách podľa jeho slov s hlbokým pohnutím prijali správu o páde záchranárskeho vrtuľníka neďaleko Banskej Bystrice.
„Tragédiu vnímame o to emotívnejšie, že posádku tvorili skúsení ľudia, ktorí boli našimi priateľmi, s ktorými sme neraz spolupracovali, a s ktorými nás spájala ochrana najvyšších ľudských a spoločenských hodnôt, teda zdravia a života človeka,“ uvádza sa vo vyjadrení.
Navyše, tragédia sa stala v čase, keď si záchranári pripomínali nešťastnú udalosť z júla minulého roku. Pri podobnej tragédii v Slovenskom raji vtedy rovnako zahynuli ich priatelia a záchranári.
„Keď iba nedávno spoločnosť ATE Poprad doplnila svoj letecký park o nový výkonný vrtuľník, želali sme si všetci spoločne, aby bol prínosom pre čo najúčinnejšie napĺňanie tohto poslania. Stredajšia tragédia však naše želania posunula, žiaľ, do roviny nesplnených,“ uviedol Švorc.
Vystavili kondolenčnú listinu
Vo vestibule Mestského úradu v Poprade dnes vystavili kondolenčnú listinu.
Popradský primátor Jozef Švagerko pre médiá povedal, že mesto bude nápomocné pri organizovaní pietneho aktu, podobne, ako to bolo v minulom roku po páde záchranárskeho vrtuľníka rovnakej spoločnosti v Slovenskom raji.
„Po roku je tu opäť ďalšia tragická udalosť, týmto spôsobom chcem vyjadriť úprimnú sústrasť rodinám všetkým obetí, aj firme, je mi to veľmi ľúto,“ uviedol.
Hovorkyňa spoločnosti ATE Zuzana Hopjaková zatiaľ nevedela povedať, kedy by sa pohreby obetí mohli uskutočniť, ani akým spôsobom budú organizované.
Havaroval nový vrtuľník
Vrtuľník, ktorý sa zrútil pri Banskej Bystrici, uviedla ATE do prevádzky len v polovici augusta. Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa spoločnosti Zuzana Hopjaková.
Vrtuľník Bell 429 lietal k zraneným na pomoc zo základne v Poprade. Nový prírastok vo flotile ATE kúpila spoločnosť od výrobcu Bell Helicopter, išlo o prvý zo štyroch nových kontrahovaných vrtuľníkov.
„Zvyšné tri vrtuľníky sú momentálne v pobočke Bell Helicopter v Prahe. Nasadiť ich plánujeme postupne do ďalších stredísk koncom tohto roka,“ uviedol koncom augusta pri predstavovaní vrtuľníka generálny riaditeľ spoločnosti Milan Hoholík.
Vrtuľník Bell 429 dokáže lietať maximálnou rýchlosťou 287 kilometrov za hodinu, pričom jeho maximálny dostup (maximálna výška nad hladinou mora, ktorú lietadlo môže dosiahnuť v štandardnej atmosfére) je 6 096 metrov, má výšku vyše štyri metre a dolet 650 kilometrov.
„Zmena vrtuľníka v leteckej záchrannej službe si vyžaduje dôkladnú prípravu všetkých členov posádky. Nasadeniu vrtuľníka Bell 429 predchádzala séria školení posádok ako aj servisných pracovníkov,“ uviedol pri predstavovaní vrtuľníka v minulosti riaditeľ divízie vrtuľníkovej záchranky Ján Kuboši, podľa ktorého celý proces prípravy trval takmer deväť mesiacov.
Na nový typ vrtuľníka sa školili v prvom rade piloti. Prví traja absolvovali typový výcvik v leteckej škole v americkom Texase. Po jeho ukončení mohli školiť ďalších pilotov vo vlastnej leteckej škole ATE. Podľa spoločnosti bolo na tento typ vrtuľníka vyškolených šesť pilotov.