Detva má obavy, že zdravotná pohotovosť v meste by mala byť jednou zo zrušených pohotovostí na Slovensku
Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) pripravuje legislatívne zmeny týkajúce sa pohotovostí, ktoré majú zlepšiť organizáciu a fungovanie pohotovostnej služby. V Detve sa preto obávajú, že lekárska pohotovosť v meste by mala byť jednou zo zrušených pohotovostí na Slovensku.
Podľa medializovaných informácií by sa tak malo stať od 1. júla 2017. Hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová pre agentúru SITA povedala: „Navrhované legislatívne zmeny ešte musia prejsť pripomienkovým konaním, potom rokovaním vlády a parlamentom. Nové pravidlá by mali následne začať platiť od 1. apríla 2018.“
„Primátor mesta Detva Ján Šufliarský vyvíja kroky na rôznych úrovniach pre zachovanie lekárskej služby prvej pomoci v meste. Primátor bude predovšetkým apelovať na ministerstvo zdravotníctva s požiadavkou, aby zvážili zrušenie spádovej zdravotnej pohotovosti v Detve,“ povedala referentka pre styk s verejnosťou z Mestského úradu v Detve Zuzana Juhaniaková.
Chystané zmeny
Podľa MZ SR bude ambulantná pohotovostná služba slúžiť pacientom pri náhlej zmene zdravotného stavu, keď nie je bezprostredne ohrozený život.
Bude stanovená pevná sieť poskytovateľov ambulantnej pohotovostnej služby, kde budú lekári slúžiť od 16:00 do 7:00 nasledujúceho dňa a počas dní pracovného pokoja nepretržite.
Organizátorom tejto služby bude dávať povolenie ministerstvo na základe výberového konania na šesť rokov.
„Organizátor, ktorý bude zabezpečovať pevnú pohotovostnú službu, bude môcť poskytovať aj doplnkovú ambulantnú službu – v čase od 16:00 do 22:00 nepretržite najviac štyri hodiny. Organizátor pevnej pohotovosti môže zriadiť doplnkovú pohotovostnú službu podľa potrieb a dopytu z regiónov,“ doplnila hovorkyňa ministerstva.
O konkrétnych miestach je predčasné hovoriť
„Zatiaľ je predčasné hovoriť o konkrétnych miestach doplnkovej pohotovostnej služby, ich zriadenie bude na organizátorovi pevnej siete,“ spresnila Eliášová.
Rezort pripravil návrh pevnej siete 96 bodov pohotovostných ambulancií, ktorý bol prerokovaný s vyššími územnými celkami. Dostupnosť navrhovanej novej pevnej siete bude taká, že 98 percent obyvateľov bude mať pohotovostnú službu k dispozícii do 30 minút.
„Pri zmenách zohľadňujeme a budeme zohľadňovať potreby pacientov, návrhy odbornej verejnosti, ako aj vyšších územných celkov, nakoľko chceme, aby konečné riešenie bolo výsledkom odborného a spoločenského konsenzu,“ dodala Eliášová.
Ministerstvo zdravotníctva obhajuje pripravované zmeny tým, že mnohí pacienti v súčasnosti nerozlišujú medzi urgentnými príjmami nemocníc a pohotovostnými ambulanciami všeobecných lekárov. Aj s menej závažnými problémami tak najmä vo väčších mestách automaticky zamieria na urgentné príjmy.