Zubná korunka nahrádza časť zuba nachádzajúceho sa nad sliznicou. Väčšina staršie narodených Slovákov si ešte dnes pamätá korunky vyrobené zo zlata. Podľa odborníkov to boli najtrvanlivejšie zubné náhrady.
No s rastom cien zlata a zvyšujúcou sa ponukou estetických alternatív sa v súčasnosti zlato spracováva len výnimočne. Náhradným kovom za zlato sa stala zliatina chrómu a kobaltu, hovorí prezidentka Slovenskej komory zubných technikov Hana Dohálová.
Od chrómniklových zliatin vzhľadom na častý výskyt alergií na nikel, sa už upustilo. Titán sa využíva pri implantátoch.
Materiály sa vylepšujú raketovým tempom
Podľa Dohálovej odbor zubná technika zažíva materiálový boom.
Predávajú sa stále vylepšené druhy keramických materiálov, ale aj vysokokvalitné plasty a hybridné keramiky. Pri nich sa spája vysoká estetika keramiky s tvrdosťou najviac približujúcou sa prirodzeným zubom.
Tradičné kovové, kovové so živicovými fazetami, alebo kovové korunky obalené keramikou, pomaly vytláčajú celokeramické materiály ako sú sklokeramiky, litiumdisilikáty (špeciálny druh pevnej keramiky), tzv. zirkónové krunky, čo je materiál zirkónoxid.
Počítačové frézy aj 3D tlač
Najnovším hitom v zubnej technike sú moderné frézované korunky, ktoré vyrába počítačom riadený stroj.
„V odbore zubná technika ide pokrok míľovými krokmi. Frézovanie koruniek a mostíkov, alebo 3D tlač liečebných dláh a súčastí pre zhotovenie zubných náhrad nahrádza manuálne technologické postupy výpočtovou technikou, frézovacími strojmi a 3D tlačiarňami,“ hovorí Dohálová.
Ako však upozorňuje, digitálne technológie nenahrádzajú odborníka „Každý prístroj totiž musí obsluhovať kvalifikovaný zubný technik. Aj keď je softvér veľmi prepracovaný, pracuje sa do živého organizmu a každý človek je iný. Zubné náhrady sa zhotovujú na mieru pre každého pacienta,“ zdôraznila prezidentka SKZT.