Zdravotníctvo nie je prioritou Ficovej vlády, kritizuje KDH odmietnutie zmien sociálnych zákonov (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
TB KDH
Tlačová beseda KDH s témou: Vláda kašle na odkázaných a pacientov - reakcia na neschválené návrhy našich zákonov zo sociálnej a zdravotníckej oblasti. Reprofoto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Poslanci vládnej koalície nepodporili návrhy zákonov v sociálnych a zdravotníckych oblastiach z dielne Kresťanskodemokratického hnutia (KDH). Predsedníčka poslaneckého klubu KDH Martina Holečková to vidí tak, že tieto zákony nepodporili z dôvodu, že by boli zlé a nepomáhali ľuďom, ale preto, že boli predložené z radov opozície.

„Pripravovali sme ich v spolupráci odborníkmi a ľuďmi, ktorých sa problematika životne dotýka,“ vyzdvihla.

„Každý druhý človek, ktorý hľadá pre svojich blízkych domáceho opatrovateľa, ho má problém nájsť. Domácim opatrovateľom sme chceli pomôcť pri ich často nedocenenej práci,“ uviedla Holečková.

Úprava vdovských a vdoveckých príspevkov

Predložili návrh, aby sa domácim opatrovateľom nekrátil príspevok na opatrovanie v prípade, že pracujú a ich príjem je vyšší ako dvojnásobok životného minima a od júla to bude 2,5 násobok životného minima. Toto opatrenie navrhovala podľa nej vo svojich odporúčaniach aj komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská.

„Miesto toho, aby koalícia pomáhala a podporovala domáce opatrovanie, ktoré je menej nákladné a pôsobí to lepšie na ich psychiku a zdravotný stav. Vládni poslanci sa na nich vykašlali a naše návrhy nepodporili,“ dodala.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Neprešiel ani návrh, ktorým by sa upravili vdovské a vdovecké príspevky. Cieľom bolo, aby sa poskytovanie vdovského zjednotilo bez ohľadu na počet detí a bezdetnosť, od 52 rokov by sa obnovila výplata vdovského príspevku. Dnes sa poberá len dva roky po smrti manžela alebo manželky.

„Vláda ukázala, že keď robí zmeny tak len také, ktoré sa týkajú jej voličskej základne a nie pre tých, ktorí sú na to odkázaní,“ vyzdvihla Andrea Turčanová z KDH.

Neoprávnené poplatky v ambulanciách

Poslanci KDH chceli zabrániť vyberaniu neoprávnených poplatkov v ambulanciách. Poukázali na to, že časť slovenských lekárov si za objednávanie na vyšetrenia pýta peniaze prostredníctvom online portálov.

Iní zase podľa poslancov nechávajú svojich pacientov čakať od skorých ranných hodín v dlhých radoch pred ordináciou. Problém vidia pri pacientoch s akútnymi ochoreniami, ktorí sa nedostanú na termín, lebo lekár berie tých, ktorých si dlho vopred objednal.

Poslanci KDH preto prišli s novelou, ktorá má za cieľ zamedziť ambulanciám, aby požadovali od pacientov platbu za objednanie na termín, a aby na nich prenášali náklady spojené s manažmentom zdravotnej starostlivosti.

„Ministerka neprichádza so žiadnym návrhom, preto sme predložili tento návrh a dúfali sme, že koalícia zaň zahlasuje. Nestalo sa tak. Očakávame, že koalícia príde s nejakých svojim riešením,“ uviedol Peter Stachura.

Podľa Františka Majerského zdravotníctvo nie je prioritou tejto vlády.

„Naše zákony neboli pre nás, ale pre občanov. Keď budú pacienti čakať vonku alebo platiť za objednanie, nech sa poďakujú vládnej koalícii. Tá nerieši nič v prospech pacientov v tejto krajine,“ uzatvoril.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea TurčanováFrantišek MajerskýMartina HolečkováPeter-stachuraZuzana Stavrovská
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie