Pacienti by si podľa návrhu KDH mohli cez portál ÚDZS overiť, či ich ošetruje zdravotník s kvalifikáciou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zdravotníctvo, zdravotná sestra
Suma za poistencov štátu by mala v budúcom roku klesnúť na 1,1 miliardy eur. Foto: ilustračné, www.istockphoto.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Možnosť občanov overiť si prostredníctvom portálu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) informáciu, či zdravotnícky pracovník má platnú registráciu, a teda, či ich ošetruje osoba s príslušnou kvalifikáciou.

Rozšírenie okruhu

Takúto zmenu by chceli prostredníctvom novely zákona o zdravotných poisťovniach presadiť poslanci Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Peter Stachura a František Majerský.

Ako pripomínajú, ÚDZS má vybudované potrebné technické riešenie, požadované informácie už aj sprístupňuje, avšak iba poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

„Cieľom navrhovanej úpravy je tak rozšírenie okruhu osôb, ktoré by si mohli overiť registráciu zdravotníckeho pracovníka i na širokú verejnosť,“ vysvetľujú svoj zámer opoziční poslanci.

Overenie v registri

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou prideľuje zdravotníckym pracovníkom kódy na základe licencie, ktorú vydáva príslušná komora. Tá potom oprávňuje zdravotníckeho pracovníka vykonávať povolanie na základe získanej odbornej spôsobilosti.

Poslanci za KDH chcú dať občanom za účelom ochrany ich zdravia možnosť, overiť v registri úradu informáciu, či fyzická osoba, ktorá im poskytuje zdravotnú starostlivosť, má pridelený kód zdravotníckeho pracovníka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František Majerský
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou