Zdravotníci zvažujú, či sa pre mzdy obrátia na premiéra

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica
Foto: FreeImages.com

Šesť stavovských organizácií v zdravotníctve neuspelo so svojimi pripomienkami k odmeňovaniu ani na rozporovom konaní k návrhu novely zákona. 

Pohľad šiestich komôr a odborových organizácií pôsobiacich v zdravotníctve na to, ako by malo vyzerať odmeňovanie zdravotníkov, sa u kompetentných doposiaľ nestretol s pochopením. So svojimi požiadavkami neuspeli na ministerstve zdravotníctva (MZ) ani počas rozporového konania k novele zákona, ktorá má platy zdravotníkov riešiť.

Po tom, čo sa im na rokovaniach s rezortom nepodarilo nič dosiahnuť, sa podľa prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Ivety Lazorovej možno obrátia na premiéra Roberta Fica.

Na ďalšom postupe sa však musia dohodnúť s komorou medicínsko-technických pracovníkov, záchranárov, fyzioterapeutov, sesterskými odbormi a odborovým zväzom zdravotníctva, keďže deklarovali spoločný postup. Požadujú, aby sa zákon uplatňoval na všetkých zdravotníkov, nielen na tých, ktorí pracujú v štátnych zdravotníckych zariadeniach. Namietajú aj výšku mzdových koeficientov a to, že pri odmeňovaní sa nezohľadňuje dĺžka praxe.

„Spoločný postup nemá založiť revolúciu ale ukázať, že alibizmus vládnuci na MZ už zdravotníci nebudú mlčky znášať, ale otvorene naň poukážu. Predstavitelia komôr sa zrejme zhodnú v tom, že na MZ sa vytratila úcta a rešpekt k zdravotníkom. Systém rokovania “takto sme to povedali a takto to bude”, naznačuje že ministerstvo zdravotníctva nepovažuje ani komory a ani zdravotníkov za svojich partnerov,“ konštatuje prezidentka Slovenskej komory fyzioterapeutov Eva Solčániová.

Nevylučujú nátlakové akcie

Zástupcovia zdravotníkov svoje výhrady voči návrhu ministerstva prezentujú už dlhé mesiace, nevylučujú ani nátlakové aktivity. Pripomínajú, že minister zdravotníctva Viliam Čislák sa k návrhu odmeňovania s nimi nestretol ani raz, prítomný nebol ani na rozporovom konaní.

„Minister, ktorý vie, že s fungovaním zdravotníctva je nespokojných viac než 43 % občanov Slovenska a takmer 60 tis. zdravotníkov, nerobí nič preto, aby im zlepšil situáciu, čo je nemysliteľné. Pritom on sám by mal byť tým, ktorý sa zasadzuje o zlepšenie systému a bojuje za to, aby sa okrem iného našli peniaze aj na zvýšenie platov,“ konštatovala Lazorová.

Prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov Marián Hudák a prezidentka Slovenskej komory medicínsko-technických pracovníkov Janka Strápková navyše pracovné rokovanie charakterizovali ako myšlienkovú obmedzenosť, neochotu počúvať a pochopiť argumenty zo strany zástupcov ministerstva, hovoria až o arogantnom správaní.

Lazorová verí, že napriek tomu, že neuspeli na rozporovom konaní, sa ešte veci môžu zmeniť, preto budú očakávať, ako dopadne rokovanie Hospodárskej a sociálnej rady. Otázne je podľa nej len to ,či je tu vôľa alebo nie. Ministerstvo zdravotníctva upravuje odmeňovanie 23 skupín zdravotníkov v návrhu novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek