Zdravotné poistenie študenta v zahraničí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Absolvent.jpg
Študenti majú rôzne platové očakávania, ale najvyššie majú v Bratislave. Foto: ilustračné, Morguefile.com

S otvorením hraníc sa Slovákom naskytla možnosť študovať na zahraničných školách. A oni ju využili. Podľa údajov OECD v roku 2012 študovalo približne 15 percent slovenských študentov vysokoškolského štúdia mimo Slovenska.

V roku 2012 tak existovali len dve krajiny OECD, a to Luxembursko a Island, ktoré mali ešte vyšší podiel študujúcich v zahraničí. Na Slovensku pritom počet slovenských študentov v zahraničí narástol od roku 1998 do roku 2012 vyše 10-násobne, z 3 400 na 36 200.

Študenti však často nevedia, ako je to so zdravotným poistením, kto a kde ho platí a na akú zdravotnú starostlivosť majú nárok.

Kedy platí štát

Ako pre portál vZdravotnictve.sk uviedla hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová, pokiaľ študent študuje v zahraničí na ekvivalentnej škole a spĺňa podmienky nezaopatreného dieťaťa, platiteľom poistného je štát bez ohľadu na skutočnosť, či študuje v členskom štáte EÚ alebo v tretej krajine. O tom, či je škola ekvivalentná, čiže obdobná ako na Slovensku, rozhoduje ministerstvo školstva.

Nezaopatrené dieťa je podľa zákona aj študent do dovŕšenia 30 rokov života, ktorý študuje na vysokej škole najdlhšie do získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa. Poistencom štátu je aj v čase prázdnin až do vykonania záverečných skúšok. Štát však neplatí poistenie študentom externého štúdia.

Znamená to, že štát platí za študentov poistenie bez ohľadu na to, či študujú na vysokej škole na Slovensku, v krajinách EÚ alebo v iných štátoch. V ostatných prípadoch si študent musí zdravotné poistenie platiť sám.

U lekára v Európe

Najviac študentov navštevuje vysoké školy v Českej republike a v ďalších krajinách Európskej únie. Študenti sa v zahraničí najčastejšie preukazujú európskym preukazom poistenca. To znamená, že majú hradenú akútnu zdravotnú starostlivosť.

Ako však upozornil PR špecialista zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepianský, vyskytujú sa prípady, že zahraniční poskytovatelia zdravotnej starostlivosti nechcú európsky preukaz akceptovať. „Študenti si tak musia ošetrenie zaplatiť sami a potom nás požiadať o refundáciu,“ vysvetlil Štepianský.

Problémom tak môže byť, že poisťovňa prepláca zdravotnú starostlivosť len do sumy, akú by zaplatila na Slovensku. Takýto študent si preto musí ostatnú, odkladnú zdravotnú starostlivosť, riešiť buď u lekárov na Slovensku, alebo si ju v plnej výške hradiť sám.

Existuje však ďalší spôsob. „Pokiaľ chcú mať študenti aj v zahraničí nárok na úhradu kompletnej zdravotnej starostlivosti, na požiadanie a ak sú splnené podmienky, im vystavíme formulár (E109SK), ktorým sa v zahraničí zaregistrujú a získajú nárok na úhradu kompletnej zdravotnej starostlivosti,“ upozornil Štepianský. „Má to však aj nevýhodu, pretože tým strácajú nárok na plnú úhradu zdravotnej starostlivosti na Slovensku, čiže majú nárok len na úhradu akútnej zdravotnej starostlivosti,“ dodal.

Eu_vlajka.jpg
Stockvault.net Foto: Stockvault.net

Európsky preukaz platí len v rámci Európy:

  • krajiny EÚ (Belgicko, Bulharsko, Cyprus, ČR, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Malta, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovinsko, Spojené kráľovstvo, Španielsko, Švédsko, Taliansko
  • krajiny Európskeho hospodárskeho priestoru: Nórsko, Island, Lichtenštajnsko
  • Švajčiarsko
  • Srbsko

Za hranicami Európy

Množstvo študentov si však vybralo školu mimo Európy, obľúbené sú Austrália či USA. Tí si však si musia zdravotné poistenie riešiť sami. „Môžu si vybrať z možností, že si zdravotnú starostlivosť budú platiť sami a potom žiadať o refundáciu (do výšky cien platných na Slovensku), alebo si zabezpečia zdravotné poistenie v krajine, v ktorej študujú,“ zhrnul Štepianský.

Napríklad v Austrálii je miestne zdravotné poistenie pre zahraničných študentov povinné. Zdravotne poistený však študent môže byť iba v jednej krajine, preto sa zo slovenského systému musí odhlásiť.

Ako priblížila hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union Judita Smatanová, do slovenskej zdravotnej poisťovne študent prinesie potvrdenie o zdravotnom poistení v cudzine a potvrdenie o štúdiu v cudzine.

„Na základe týchto dokladov mu bude ukončený poistný vzťah na území SR. Keď štúdium v zahraničí ukončí a vráti sa na Slovensko, môže si opätovne podať prihlášku do zdravotnej poisťovne na Slovensku,“ uviedla Smatanová.

Pozor si však takýto študent musí dávať, ak príde na Slovensko počas štúdia, napríklad na prázdniny. Ocitne sa totiž bez zdravotného poistenia, keďže zo slovenského systému sa odhlásil a zahraničné mu v inej krajine neplatí. Ešte pred cestou domov by si preto mal v krajine, kde študuje, zabezpečiť cestovné poistenie, ktoré pokrýva aj zdravotnú starostlivosť.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať