V Spojených štátoch začínajú v pondelok s klinickým testovaním vakcíny proti novému koronavírusu. Experimentálnu vakcínu dostane prvý účastník testovacieho procesu, uviedol predstaviteľ americkej vlády pod podmienkou anonymity, keďže Washington o ňom zatiaľ oficiálne neinformoval.
Testovanie vo výskumnom ústave
Proces financuje Národný zdravotnícky inštitút (NIH), pričom testovanie sa uskutočňuje vo výskumnom ústave v meste Seattle v štáte Washington.
Viac o téme: Koronavírus
Podľa zdravotníckych predstaviteľov bude však trvať rok až 18 mesiacov, kým sa podarí plne overiť akúkoľvek potenciálnu vakcínu. Testovať ju začnú na 45 mladých, zdravých dobrovoľníkoch, pričom podávať im budú rôznu dávku očkovacej látky.
Neobsahuje samotný vírus
Nie je pritom žiadna šanca, že by sa prostredníctvom nej nakazili, pretože neobsahuje samotný vírus. Cieľom je výlučne zistiť, či nemá vedľajšie účinky, aby sa mohlo pristúpiť k väčším testom.
Talianski lekári skúšajú na koronavírus nový liek, výsledky sú zatiaľ zmiešané
O vytvorenie vakcíny proti ochoreniu COVID-19 sa snažia početné tímy výskumníkov na celom svete. Dôležité pritom je, že sa usilujú vyvinúť iné druhy vakcín s pomocou nových technológií. To by mohlo nielen urýchliť ich výrobu v porovnaní s tradičnými vakcínami, ale mohli byť byť tiež účinnejšie.
Liek proti koronavírusu by sme mohli mať už o mesiac, hovorí vedec
V Spojených štátoch sa novým koronavírusom nakazilo už takmer 3800 osôb a 69 mu zatiaľ podľahlo. Počet infikovaných v celosvetovom meradle presiahol 170-tisíc, mŕtvych je už viac než 6 500.