Záchranári majú dosť ochranných pomôcok a presne vedia, ako postupovať. V spoločnom stanovisku sa tak vyjadrili riaditelia Záchrannej služby Košice a Záchrannej zdravotnej služby Bratislava k medializovaným informáciám o nedostatku ochranných pomôcok záchranárov, respektíve nejasným postupom pri zásahoch súvisiacich s COVID-19.
Riziko kontaminovania eliminované na minimum
Záchranári sa podľa ich vyjadrení riadia zásahovým protokolom, zamestnanci majú absolvované teoretické školenia a aj priebežné konzultácie s cieľom nastaviť prevádzku tak, aby nebola ochromená novým koronavírusom.
Raši: Ministerstvo zlyháva aj pri záchranároch a hrozí, že posádky skončia v karanténe
„V aktuálnej situácii považujeme za potrebné uviesť, že obe štátne záchranné služby disponujú dostatočnými zásobami ochranných pomôcok pre všetkých svojich zamestnancov v takom sortimente a množstvách, aby v aktuálnej situácii bolo riziko kontaminovania zamestnancov eliminované na minimum,“ uvádzajú v spoločnom stanovisku riaditelia záchranných služieb.
Taktiež uviedli, že disponujú dostatočnými zásobami chirurgických masiek, respirátorov FFP2 a FFP3, ochranných štítov a okuliarov, ochranných oblekov, ale aj pomôckami pre najvyšší stupeň ochrany, akými sú polotvárové a celotvárové masky. Zároveň kontinuálne pracujú na ďalšom rozšírení zásob ochranných pomôcok.
Interiér vozidla sa deinfikuje
Čo sa týka samotných výjazdov, ambulancie záchranných služieb sú štandardne vysielané na zásah operačným strediskom, ktoré už pri prvom kontakte s volajúcim overuje nielen akútny zdravotný problém pacienta, ale aj ďalšie okolnosti týkajúce sa jeho osobnej anamnézy. Posádka na základe toho volí stupeň ochrany a primerané ochranné pomôcky.
Po prevoze pacienta s podozrením na COVID-19 je interiér sanitného vozidla dekontaminovaný a všetky zasahujúce posádky sú priebežne monitorované.
„O kvalite nastavených postupov svedčí aj to, že sa doposiaľ v našich radoch nevyskytlo komunitné šírenie,“ dodali riaditelia záchranných služieb.