Občianske združenie Malíček v stredu odovzdalo ocenenia Purpurové srdce udeľované za pomoc predčasne narodeným deťom. Ako mimovládka ďalej informovala, ocenenie pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí udeľujú už od roku 2011, a to v troch kategóriách.
Tými sú Osobnosť Neonatologickej sekcie Slovenskej pediatrickej spoločnosti a Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek, Osobnosť verejného života a Osobnosť občianskeho združenia Malíček.
Ceny už dostali desiatky jednotlivcov
V prvej kategórii boli ocenené lekárka Erika Oríšková z Neonatologickej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou Trenčín a vedúca sestra z rovnakej kliniky Lujza Fraňová. V kategórii Osobnosť verejného života ocenili spoločnosť Mydesign.
Slováci chodia do práce alebo školy s respiračnými ochoreniami, takmer tretina si nemôže dovoliť zostať doma
Tá poskytuje reklamné služby a spolupracuje so združením Malíček na propagácii jeho aktivít. Samotné združenie Malíček zároveň ocenilo dobrovoľníčky Kamilu Žilákovú a Timeu Ručkovú. Ceny si už v uplynulých rokoch prevzalo 33 jednotlivcov, 12 kolektívov a dve ceny boli udelené in memoriam.
„Purpurové srdcia sú silné ako všetky nedonosené deti, nie však natoľko silné, aby vydržali tvrdý úder. Život a strata dieťaťa ide v prípade predčasniatok ruka v ruke a my môžeme ďakovať medicíne, pokroku a predovšetkým starostlivosti zdravotného personálu za to, že aj extrémne nezrelé deti sú dnes medzi nami – veselé a plné života,“ uviedla šéfka združenia Malíček Ľubica Kaiserová.
Nasvietené bude aj UFO
Svetový deň predčasne narodených detí 2024 si verejnosť pripomenie v nedeľu 17. novembra. Pri tejto príležitosti budú do purpurovej farby nasvietené kostol Sirotár v Žiline, UFO na Moste SNP a petržalská Holubica mieru v Bratislave, historická radnica v centre Brezna či historická budova radnice a Vodárenská veža v Prešove.
Kresťanskí demokrati vyzývajú Šaška a Šutaja Eštoka, aby prijali účinnú legislatívu na ochranu detí pred drogami
Na Slovensku sa každoročne narodí približne 55-tisíc detí, pričom každé trináste z nich prichádza na svet predčasne, teda medzi 24. a 36. týždňom tehotenstva. Bežné tehotenstvo pritom trvá 40 týždňov.
U predčasne narodených detí sú dlhodobé zdravotné komplikácie 10-krát častejšie ako u donosených novorodencov, pričom v celej Európe tvoria predčasne narodené deti najväčšiu skupinu detských pacientov.