Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) organizuje otvorené fórum, ktorého cieľom bude premenovanie ochorenia opičích kiahní. Učinila tak po tom, čo niektorí kritici vyjadrili obavy, že názov môže byť hanlivý alebo môže mať rasistické konotácie.
Urážlivé či hanlivé názvy chorôb
WHO taktiež uviedla, že premenovala dva kmene vírusu, ktoré boli dosiaľ označované podľa oblastí v Afrike, kde sa vyskytovali. Po novom ich budú označovať pomocou rímskych číslic.
Slovensko eviduje ďalšie dva prípady opičích kiahní. Mikas vysvetlil, ako sa ochorenie prenáša
WHO uviedla, že rozhodnutie bolo prijaté po tohtotýždňovom stretnutí vedcov a v súlade so súčasnými osvedčenými postupmi pri pomenovávaní chorôb, ktorých cieľom je „vyhnúť sa urážaniu akýchkoľvek kultúrnych, sociálnych, národných, regionálnych, profesionálnych alebo etnických skupín a minimalizovať akýkoľvek negatívny vplyv na obchod, cestovanie, cestovný ruch alebo dobré životné podmienky zvierat“.
Nové pomenovanie opičích kiahní
Mnohé choroby vrátane japonskej encefalitídy, vírusu Marburg, španielskej chrípky a blízkovýchodného respiračného syndrómu boli pomenované podľa geografických oblastí, kde sa prvýkrát objavili alebo boli identifikované. WHO však v ich prípade verejne nenavrhla zmenu názvu.
Opičie kiahne dostali pomenovanie v roku 1958, keď bolo u výskumných opíc v Dánsku spozorované ochorenie podobné kiahňam.
Európska únia má prvé úmrtia na opičie kiahne, na Slovensku sme už mali šesť potvrdených prípadov ochorenia
WHO uviedla, že otvára cestu pre verejnosť, aby navrhovala nové pomenovania pre opičie kiahne. Neuviedla však, kedy oznámi nový názov.