Srdcovo-cievne a onkologické ochorenia patria k civilizačným chorobám s najvyššou mierou úmrtnosti na Slovensku. Aj napriek tomu, že by sa ich riziko dalo vďaka prevencii výrazne znížiť, len 25 % Slovákov absolvuje ročne preventívnu prehliadku u svojho lekára.
Vznikol preto projekt, ktorý mapuje aktivity v oblasti prevencie a zoskupuje tých, ktorí sa téme venujú.
Prevencia okrem zlepšovania kvality a dĺžky života jednotlivcov aj rodín je aj efektívnym nástrojom, ako znížiť ekonomickú záťaž, ktorú spôsobujú dlhodobé, chronické ochorenia, populačné či infekčné choroby alebo úrazy.
„Naším cieľom bolo združiť všetkých kľúčových aktérov, ktorí podporujú aktivity v oblasti prevencie a vytvoriť priestor pre spoluprácu a vzájomný dialóg. Chceme začať odbornú diskusiu o dôležitosti prevencie na Slovensku medzi všetkými zúčastnenými,“ uviedol Joppe Jansen, generálny riaditeľ Merck Sharp & Dohme Slovensko, ktorá tento projekt iniciovala.
„V neposlednom rade chceme mobilizovať verejnosť k tomu, aby zodpovednejšie pristupovala k vlastnému zdraviu,“ dodal Jansen.
Zatiaľ 90 aktérov
Prvá Mapa prevencie Slovenska je prehľadný sumár aktérov, ktorí robia na Slovensku aktivity v oblasti prevencie. Momentálne je po celom Slovensku zmapovaných 90 aktérov, vrátane zamestnávateľov, škôl, poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, asociácií a združení až po individuálnych aktérov.
Aktivity na Mape prevencie zahŕňajú preventívne programy, vzdelávacie aktivity a osvetové kampane.
Najviac aktérov, 45 zo spomínaných 90, spadá do kategórie asociácií a združení. Väčšina aktérov sídli v Bratislavskom kraji, mnohí z nich však majú celoslovenskú pôsobnosť. Najväčšie zastúpenie majú vzdelávacie aktivity ako debaty, školenia, diskusie o prevencii a zdraví, prípadne lekárske sympózia a kongresy,“ uviedol riaditeľ pre korporátne vzťahy MSD Slovensko Miroslav Dedík.
Do Mapy prevencie sa môže zapojiť každý, kto sa v tejto oblasti angažuje. Veríme, že sa nám spoločne podarí rozprúdiť celospoločenskú diskusiu a urobiť z prevencie na Slovensku reálnu tému, ktorá dokáže zmeniť postoje ľudí k vlastnému zdraviu,“ uzavrel Dedík.