Napriek horšiemu priemernému zdravotnému stavu a skoro univerzálnej miere pokrytia zdravotným poistením je využívanie zdravotnej starostlivosti medzi ľuďmi z prostredia marginalizovaných rómskych komunít (MRK) o 36 percent nižšie ako v celkovej populácii.
Vyplýva to z Revízie výdavkov na skupiny ohrozené chudobou alebo sociálnym vylúčením, ktorú pripravilo Ministerstvo financií SR v spolupráci s Útvarom hodnoty za peniaze.
Dokument upozorňuje, že v roku 2016 tvorili priemerné výdavky vereného zdravotného poistenia (VZP) na jedného človeka z prostredia MKR 508 eur, kým na človeka z prostredia mimo MRK to bolo 793 eur.
Preventívna starostlivosť
Nepomer vo využívaní zdravotnej starostlivosti je podľa materiálu najväčší v mladších vekových skupinách, čo naznačuje nedostatočnú spotrebu preventívnej zdravotnej starostlivosti.
Vo vekovej skupine päť až 19 rokov sú výdavky na mužov z prostredia MRK o 38 percent nižšie ako na mužov vo zvyšku populácie. Analytici konštatujú, že to môže negatívne vplývať na zdravotný stav a výdavky v neskorších rokov, ako aj na mieru dožitia.
Ženy z MRK
Z revízie tiež vyplýva, že vekový profil žien je ovplyvnený využívaním zdravotníckych zariadení pri pôrode. Ženy z MKR mávajú viac detí a v skoršom veku. Priemerný vek prvorodičiek v roku 2017 bol v populácii mimo MKR 28,6 rokov, v prostredí MRK to bolo 20,9 rokov.
„Tento rozdiel spôsobuje, že vo vekovej skupine od 15 do 24 rokov je spotreba zdravotnej starostlivosti medzi ženami z MKR dočasne vyššia ako priemer celkovej populácie žien,“ dodávajú analytici.