Spolu tak v slovenských nemocniciach sestry a pôrodné asistentky doteraz podali 1 397 hromadných výpovedí, 1 079 na nich zotrvalo.
Do hromadných výpovedí v slovenských nemocniciach je už zapojených deväť nemocníc. Najnovšie podali výpovede sestry a pôrodné asistentky aj v Trstenej a Dolnom Kubíne a pridali sa tak ku kolegyniam z Horného Považia a Oravy. Spolu tak v slovenských nemocniciach sestry a pôrodné asistentky doteraz už podali 1 397 hromadných výpovedí.
„V stredu podalo výpoveď 17 sestier v dolnooravskej nemocnici s poliklinikou v Dolnom Kubíne a šesť sestier v Nemocnici s poliklinikou Trstená,” uviedol riaditeľ kancelárie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Milan Laurinc s tým, že aj po stiahnutí niekoľkých výpovedí je stále 1 079 aktívnych hromadných výpovedí.
Ako vyhlásila predsedníčka odborového zväzu sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká, sestry z Trstenej a Dolného Kubína podali výpovede napriek informáciám ministerstva zdravotníctva o ústupe sestier od výpovedí. „Podané výpovede sú z kľúčových oddelení nemocníc. Je to dôkazom, že sestry v tlaku v žiadom prípade nepoľavujú,“ uviedla Kavecká.
Vzhľadom na vianočný čas, by si sestry na Slovensku želali od ministra zdravotníctva, aby zabránil tlaku na sestry, ktoré sú vo výpovediach aspoň na obdobie Vianoc, dodala šéfka odborov.
S hromadnými výpoveďami začalo 200 sestier zo Žiliny v novembri tohto roka. Následne svoje výpovede dali aj sestry a pôrodné asistentky z prešovskej a bojnickej nemocnice, z Fakultnej nemocnice v Košiciach, v Trnave, v Poprade (neskôr všetky sestry v Poprade výpovede stiahli), v Trenčíne a z Univerzitnej nemocnice v Martine.
Sestry a pôrodné asistentky na Slovensku majú tri požiadavky. Zákon o odmeňovaní musí podľa nich platiť pre všetkých zdravotníkov. Taktiež je podľa nich potrebné zvýšiť koeficienty pre výpočet základnej zložky mzdy, ako aj zvyšovať základnú zložku mzdy každé tri roky praxe.