Minister zdravotníctva Viliam Čislák a riaditelia štátnych nemocníc ohlásili, že niektoré sestry vzali späť výpovede. Organizátori výpovedí nemajú informácie o tom, že by čo i len jedna sestra či pôrodná asistentka stiahla podanú výpoveď.
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) preto vyzýva ministra zdravotníctva Viliama Čisláka, aby okamžite prestal zavádzať sestry a začal konečne hľadať riešenie zo vzniknutej situácie. Hromadné výpovede sestier a pôrodných asistentiek boli totiž podané aj vďaka jeho nečinnosti a neschopnosti.
Vedenie SK SaPA oceňuje, že minister zdravotníctva a riaditelia nemocníc majú v týchto dňoch enormný záujem chrániť sestry pred ich vlastnými kolegyňami a organizáciami. „Je však veľkou škodou, že nechránili sestry doteraz a neobhajovali ich záujmy a nepočúvali ich názory a požiadavky,“ uviedla vo svojom stanovisku SK SaPA.
Ako vyhlásila prezidentka komory Iveta Lazorová, podanie výpovede sestry a pôrodné asistentky považujú za veľmi vážny krok. „Nie je jednoduché sa rozhodnúť pre toto riešenie, sme živiteľky rodín a preto sestry a pôrodné asistentky vyzývajú ministra a riaditeľov nemocníc, aby nemanipulovali verejnou mienkou tým, že budú zľahčovať situáciu a šíriť nepravdivé informácie,“ konštatovala Lazorová.
Prezidentka SK SaPA zdôraznila, že podávanie výpovedí nie je žiadny politický boj. K tomuto kroku pristúpili čelní predstavitelia sesterských organizácií, ktorí na rozhodovanie majú mandát od svojich členov na základe požiadaviek sestier. Sestry samotné žiadali o rozbehnutie tejto aktivity, nakoľko predošlé požiadavky, rokovania, ako aj nátlakové aktivity nemali žiaden účinok.
Nevydierajú, sú vydierané
Vedenie SK SaPA si zároveň nie je vedomé toho, že by ktokoľvek z jeho členov nejakým spôsobom sestry vydieral, či zastrašoval. Naopak, sestry a pôrodné asistentky podľa Lazorovej boli doteraz a stále sú vydierané zamestnávateľmi, aby pracovali v nevyhovujúcich pracovných podmienkach.
„Množstvo nadčasov, nedostatok pracovníkov, veľa pacientov na jednu sestru, to všetko spôsobuje preťaženosť a vyhorenie sestier, ktoré už nie sú ochotné pracovať v týchto podmienkach a rok čo rok ich v zdravotníckych zariadeniach ubúda. Tento úbytok je priamym ohrozením pacientov,“ upozorňuje SK SaPA.
Podľa komory existujú štúdie , ktoré dokazujú, že úmrtnosť pacientov sa zvyšuje priamo úmerne s nedostatkom sestier či s ich vzdelaním. Čím viac sestier a pôrodných asistentiek sa stará o pacientov a čím vyššie majú vzdelanie, tým menej pacientov v nemocniciach zomiera. „Sestry a pôrodné asistentky v jednotlivých nemocniciach sa pridávajú ku kolegyniam, ktorým nie je ľahostajná situácia v zdravotníctve. Náš zápas nie je iba bojom za vyššie platy, ale za dobre spravované a fungujúce zdravotníctvo. Náš zápas je zápasom za spokojných pacientov a zdravotníkov,“ vysvetlila Lazorová.