VšZP sa opäť topí v dlhoch. SaS navrhuje tri riešenia, ako pomôcť poisťovni (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SaS
Poslankyňa Jana Bittó Cigániková a poslanec Tomáš Szalay strany Sloboda a Solidarita. Reprofoto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Strana SaS navrhuje tri riešenia, ako pomôcť zadlženej Všeobecnej zdravotnej poisťovni. Na tlačovej konferencii strany Sloboda a Solidarita (SaS) poslankyňa Jana Bittó Cigániková a poslanec Tomáš Szalay poukázali na to, že Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) sa opäť topí v dlhoch.

Zachraňovanie v minulosti

Za prvých päť mesiacov roku 2024 dosiahla stratu vo výške 50 miliónov eur. Za celú dobu existenciu poisťovne, dosiahla 600 miliónov eur.

V minulosti preto musela byť opakovane zachraňovaná, za vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera došlo k dvojnásobnému navyšovaniu až vo výške takmer 360 miliónov eur. Zároveň pripustil, že VšZP sa v minulosti podarilo úspešne ozdraviť v rokoch 2011 a 2015-2016.

Navrhujú vlastné riešenia

Ministerstvo zdravotníctva zvažuje riešenie, ktoré však jeho ministerka Zuzana Dolinková v minulosti hlasno kritizovala, a to opätovné navýšenie základného imania VšZP. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) navrhuje vlastné riešenia, ktoré ponúka ministerstvu.

Ak nebudú tieto návrhy prijaté, SaS ich bude iniciovať na septembrovej schôdzi parlamentu. Podľa Szalaya súčasná strata je výsledkom politických zlyhaní a zlých manažérskych rozhodnutí. Medzi tieto zlyhania zaradil napríklad neefektívnu liekovú politiku a neodôvodnené zvýšenie úhrad na inkontinenčné pomôcky.

„Nič to ale nemení na fakte, že je v strate opäť,“ skonštatoval Szalay.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Rovnomerné financovanie

Janka Bittó Cigániková kritizovala vládu za plánované riešenie straty VšZP cez navýšenie základného imania. Podľa nej by malo byť financovanie rovnomerné pre všetky poisťovne. Za riešenia považuje zvýšenie platby za poistenca štátu, zavedenie spoluúčasti pacienta, zúženie rozsahu bezplatnosti a zrušenie platového automatu.

„Navrhujeme platiť poskytovateľom podľa ich výkonnosti,“ doplnila. SaS tiež navrhuje navrátenie povinnosti pre poisťovňu vytvoriť ozdravný plán pri poklese vlastného imania pod minimálne základné imanie 16,6 milióna eur.

Bittó Cigániková pripomenula, že návrh tejto povinnosti bol v minulosti podporený Smerom aj Hlasom. Ďalej navrhla rozdeliť a predať štátnu poisťovňu na medzinárodnej burze, čím by sa získali zdroje na rekonštrukciu štátnych nemocníc.

Neefektívne využitie peňazí

Bittó Cigániková tiež kritizovala vládu za neefektívne použitie financií. Upozornila na prípady, kde štát nemal peniaze na základné potreby ako sieťky proti netopierom v košickej neonatológii alebo prevoz pacientky z USA, ale investoval radšej peniaze do oslavy sv. Cyrila a Metoda a rebrandingu STVR.

„Peniaze nemá ani na prevoz Slovenky, ktorú liečia v USA a nevie sa dostať na Slovensko,“ dodala. Strana SaS je pripravená navrhnúť svoje riešenia na septembrovej schôdzi parlamentu, ak ministerstvo zdravotníctva ich podnety odignoruje.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard HegerIgor MatovičJana Bittó CigánikováTomáš SzalayZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie Hlas-SDMZ Ministerstvo zdravotníctva SRSaS Sloboda a SolidaritaSMER-SDVšeobecná zdravotná poisťovňa