Zdravotné poisťovne čakajú zmeny. Pellegrini podpísal novelu na efektívnejšie riadenie financií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VšZP, Dôvera, Union
Foto: SITA - koláž SITA Zdravotníctvo.
Tento článok pre vás načítala AI.

Efektívnejšie riadenie peňažných tokov v rámci verejného zdravotného poistenia a zmiernenie jednorazového finančného úbytku zdrojov zdravotných poisťovní na začiatku kalendárneho roka. O toto ide v novele zákona o zdravotných poisťovniach, ktorú podpísal prezident SR Peter Pellegrini.

Novelu zákona o zdravotných poisťovniach do parlamentu predložil koaličný poslanec za stranu SMER – sociálna demokracia (SD) Vladimír Baláž. Jej základom je zmena vyplácania príspevkov pre štvoricu inštitúcii v zdravotníckom sektore.

Príspevok sa bude vyplácať štvrťročne

Konkrétne ide o Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), Operačné strediská tiesňového volania záchrannej zdravotnej služby, Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) a Národný inštitút pre hodnotu a technológie v zdravotníctve.

Im všetkým odchádzajú príspevky v plnej výške v januári. To podľa Baláža predstavuje pre zdravotné poisťovne vysoký jednorazový finančný výdavok a úbytok zdrojov hneď na začiatku kalendárneho roka. Navrhol preto, aby sa príspevok rozdelil a vyplácal sa štvrťročne, v termínoch 20. januára, 20. apríla, 20. júla a 20. októbra.

„Financovanie celého sektora verejného zdravotného poistenia je priebežné, ako napríklad výber poistného od ekonomicky aktívnych obyvateľov, či výplata platieb za poistencov štátu. Máme za to, že platenie príspevkov v štvrťročných splátkach prispeje k efektívnejšiemu riadeniu peňažných tokov v rámci verejného zdravotného poistenia,“ myslí si poslanec.

Po novom by zdravotné poisťovne uhrádzali príspevky jednotlivým inštitúciám štvrťročne od roku 2025.

Hrubý zásah do nezávislosti

Podpisom novely zákona o zdravotných poisťovniach sa mení aj zákon o Národnom inštitúte pre hodnotu a technológie v zdravotníctve. Vďaka tomu bude môcť vláda meniť personálne obsadenie na spomínanom inštitúte. To sa nepáči parlamentnej opozícii. Podľa poslancov za KDH Petra Stachuru a Františka Majerského, podpisom tohto zákona sa prezident Pellegrini stavia na stranu záujmových skupín v zdravotníctve a farmaceutického priemyslu.

„Sme presvedčení, že podpisom tejto novely prezident umožnil hrubý zásah do nezávislosti Národného inštitútu pre hodnotu a technológie (NIHO), a to odvolávaním riaditeľa bez udania dôvodu a dosadením si nominanta rezortom zdravotníctva. Toto je v rozpore s ústavnými právami občanov SR, a preto podáme podnet na Ústavný súd SR,“ konštatovali poslanci.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František MajerskýPeter PellegriniPeter-stachuraVladimír Baláž
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieNárodný inštitút pre hodnotu a technológie v zdravotníctveNCZI Národné centrum zdravotníckych informáciíSMER-SDÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťouÚS Ústavný súd SR