VšZP je napriek stámiliónovým dotáciám stále v strate, podľa SaS za to môžu aj jej nezmyselné výdavky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
|
Foto: archívne SITA/Ján Lörincz

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) pokračuje v neudržateľnom hospodárení, tvrdí strana Sloboda a Solidarita (SaS).

Prehlbujúce problémy

Napriek opakovaným stámiliónovým dotáciám zo štátneho rozpočtu je dlhodobo v strate, čím sa prehlbujú problémy v celom sektore.

Podľa liberálov za to môže nielen zlé hospodárenie poisťovne, ale aj jej nezmyselné výdavky. V tlačovej správe to uviedla hovorkyňa strany Ivana Nittmannová.

Zdravotné poisťovne pôsobiace na Slovensku vykázali za prvý štvrťrok tohto roka súhrnne stratu v sume takmer 69 miliónov eur. Stratou cez 50 miliónov eur sa na tom podieľala VšZP.

Dlhodobo stratová inštitúcia

„Tá už stihla minúť aj 350 miliónov eur, ktoré jej dala vláda na zvýšenie základného imania. Ministerstvo zdravotníctva pod vedením OĽaNO a predtým Smeru opakovane posielalo peniaze daňovníkov do dlhodobo stratovej inštitúcie bez toho, aby za to dostalo akúkoľvek merateľnú protihodnotu,“ upozorňujú liberáli.

Podľa tieňového ministra zdravotníctva za SaS Tomáša Szalaya je za výsledkami aj fakt, že štátna poisťovňa napriek najvyššiemu trhovému podielu platí často najvyššie ceny.

„Toto nedáva žiadnu ekonomickú logiku. Ak predsa nakupujete niečoho najviac na trhu, mali by ste byť schopní vyrokovať najlepšie ceny. V prípade štátnej poisťovne je to ale viac ako 10 rokov presne naopak, často na základe politickej objednávky,“ povedal Szalay.

Míňa peniaze na nezmysly

Aj napriek tomu, že je poisťovňa v obrovskej finančnej strate, podľa ekonomického experta SaS Martina Barta zbytočne míňa peniaze na nezmysly.

„Zvyšuje výdavky na marketing, ktorý jej nič nepriniesol, keďže jej v rokoch 2021 a 2022 aj tak odišli poistenci do súkromných poisťovní. Zároveň organizuje pompézne podujatia pre zamestnancov či platí influencerov,“ dodal.

Podľa tímlíderky SaS pre zdravotníctvo Jany Bittó Cigánikovej je v rozpočte VšZP viacero dier. Tie odčerpávajú peniaze, ktoré by sa mohli použiť na zdravotnú starostlivosť.

Hospodárenie treba riešiť

Príkladom je podľa nej opakované nepochopiteľné zvyšovanie cien súkromným laboratóriám, ale aj viac ako 70 pobočiek VšZP, ktoré okrem režijných nákladov poisťovňa priebežne rekonštruuje.

Podľa SaS treba opakujúce sa stratové hospodárenie VšZP riešiť čo najskôr a systémovo. Pre zdravotníctvo by bolo podľa liberálov prínosné, ak by na trh mohlo vstúpiť viac poisťovní, čím sa zvýši konkurencia, boj o poistencov a tým aj služby pre pacientov.

„Chceme presadiť rozdelenie VšZP na viac vzájomne súťažiacich samostatných subjektov,“ vysvetľuje Szalay.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivana NittmannováJana Bittó CigánikováMartin BartoTomáš Szalay
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a SolidaritaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa